Na auto upozornil svědek po 15. hodině. Omezení spojené s úplnou uzávěrou oblasti se dotklo i provozu tramvají na linkách číslo 1, 18, 22 a 25. Nejprve rizikovou oblastí soupravy projížděly bez zastávky, následně byly jejich trasy odkloněny, předčasně ukončeny či zavedena kyvadlová doprava.

Uzavřený úsek dopravní podnik od 16.25 hodin obsluhoval náhradní autobusovou dopravu. K normálu se provoz vrátil v 18.38 hodin. Následně policie začala uvolňovat i přístup do okolních ulic.

Protože při pohledu do vozu se zatmavenými skly byly patrné krabice uložené na sedačkách a zdálo se, že by se uvnitř mohly nalézat i dráty, byli k jeho prozkoumání přizváni i specialisté pyrotechnické služby; pro všechny případy, jak je v podobných situacích standardem, dorazili rovněž hasiči a záchranáři.

Použití rozbušky

Po obhlídce psem vycvičeným k vyhledávání výbušnin pyrotechnici vpodvečer automobil na dálku otevřeli, když pomocí rozbušky odpálili zadní okénko a pustili se do opatrného prozkoumávání. Jako první dorazil k vozu specialista v těžkém ochranném obleku, který odolává střepinám i v případě poměrně silné exploze.

Naštěstí nenastala situace, že by bylo potřeba spoléhat na jeho funkčnost. Nic podezřelého se v autě nenašlo; pyrotechnici objevili jen potřeby pro táboření. Policisté se pak zajímali ještě o další dva vozy v sousedství.

Planý poplach

Velké policejní manévry vyvolalo už ve čtvrtek večer také auto s francouzskou poznávací značkou zaparkované v Heřmanově ulici v Holešovicích. Podezření vzbudilo tím, že stálo v blízkosti ostře střeženého místa, kde se právě konala přednáška o holocaustu – a nahlédnutí do interiéru navíc napovídalo, že by se tam mohlo nacházet cosi vyhlížející jako pouzdro na zbraně.

Ukázalo se ale, že šlo o planý poplach. Peugeot patří studentovi, který je úspěšným kanoistou – a ve voze měl obal s pádly.