V úterý to připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie, který o nedělním případu informoval. Vlastně o pondělním. V neděli 32letý muž počítač v letadle objevil a odnesl - načež se v pondělí dopoledne ozval 57leté majitelce. Zatelefonoval jí s jednoznačnou nabídkou: notebook samozřejmě vrátí - ale požaduje za to 22 tisíc korun.

To se ženě nezamlouvalo - suma se jí zdála přehnaná. Nálezci byla ochotna vyplatit zákonem stanovených deset procent nálezného z celkové hodnoty věci. S tím ale zase nesouhlasil muž, který si podle Hulanových slov zřejmě stihl prohlédnout obsah počítače. „Ženu upozornil na to, že částka dva tisíce korun je pro něj nedostačující - a pokud na ní poškozená trvá, tak on vše z příručního počítače vymaže a pak ho prodá za mnohem vyšší částku," naznačil Hulan, jak se vyvinulo „obchodní jednání".

Na parkoviště se nenápadně vydali i kriminalisté

Jak cenná data potřebná pro její práci počítač obsahuje, si zjevně uvědomovala i žena. Na nabídku tedy přikývla - a potěšený „nálezce" byl najedou vstřícnost sama: klidně už za hodinu prý počítač předá na parkovišti nákupního centra na Zličíně. Přesně v 11 hodin.

Hodinu před polednem také spadla klec. Žena totiž stačila oznámit policistům, co se stalo, a na parkoviště se nenápadně vydali i kriminalisté. Na přípravy nebylo moc času - všechno ale klaplo podle představ. Pachatel byl dopaden i s notebookem. Nyní mu postup, který zvolil ve snaze přijít k penězům, možná už nepřipadne tak ideální, jako se jevil na přelomu víkendu a pracovního týdne. Vyslechl obvinění z vydírání - a v případě odsouzení mu teď hrozí až zmiňované čtyři roky v chládku.