Tautze v srpnu 1986 zabila československá pohraniční stráž, když se jako osmnáctiletý pokoušel uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při pokusu o přechod hranice ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od tehdejšího svobodného světa.

Podle platformy nese odpovědnost za Tautzovu smrt 21 představitelů bývalého Československa, mezi nimiž jsou například tehdejší generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš, předseda československé vlády Lubomír Štrougal, ministr vnitra Vratislav Vajnar nebo představitelé armády.

"Při příležitosti třicátého výročí tragické smrti Hartmuta Tautze vás žádáme: omluvte se veřejně za jeho zabití. Omluvte se jeho rodině a omluvte se veřejně všem občanům bývalého Československa a sousedních zemí za zabíjení bezbranných lidí, kteří útěkem za hranice nikoho neohrožovali, jenom chtěli žít šťastný a svobodný život," uvádí se ve výzvě. Podepsali se pod ni mimo jiné předseda slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák nebo náměstkyně bratislavského primátora Iveta Plšeková.

Platforma evropské paměti a svědomí podle svých zástupců sdružuje pět desítek institucí ze 13 států EU, dále z Ukrajiny, Moldavska, Islandu, Kanady a Spojených států, které se zabývají vyrovnáváním s dědictvím totality v Evropě.