„Po dlouhém a intenzivním prověřování pražští kriminalisté nasbírali dostatek důkazů, aby je mohli obvinit z výroby a distribuce omamných a psychotropních látek. Na jeden var dokázali vyrobit více než dvacet gramů drogy,“ oznámila v tiskové zprávě mluvčí Lucie Drábková. Policie zveřejnila také video z prohlídky dotčených prostor a přiznání jednoho z pachatelů. Vyšetřovatelé pracovali na objsanění případu déle než rok.

Policejní mluvčí Drábková popsala, jak postupoval muž, jenž řeznictví využil k nelegální činnosti: „Muž si k výrobě pervitinu nakupoval prekursory neboli chemické sloučeniny přes internet, například látku zvanou pseudoefedrin, která je součástí při výrobě pervitinu, objednal na mezinárodních internetových stránkách jako volně dostupnou. V České republice jsou léky obsahující pseudoefedrin převážně vázány na lékařský předpis. Předměty a chemikálie potřebné k výrobě drog muž zakoupil v pražské prodejně zabývající se laboratorní technikou.“

Pervitin alias perník
Krystalický metamfetamin, v Česku nejvíce známý jako pervitin (slangově třeba „piko“ či „perník“ nebo „peří“, je silná a vysoce návyková droga. Ovlivňuje zejména centrální nervový systém, po užití se totiž v mozku uvolňuje noradrenalin, čímž se dočasně povzbuzuje tělesná i duševní schopnost a zvyšuje se aktivita uživatele. Zákonem je jeho výroba, distribuce nebo přechovávání pro jiného zakázána.

Jelikož chemikálie už jen při skladování silně zapáchají, tak pachatel celou „varnu“ pervitinu pečlivě schovával, aby zákazníci (ti, kteří přišli pro maso) na nic nepřišli. „Po každé výrobě všechny látky a předměty balil do kufrů a krabic, které následně omotal potravinářskou fólií a uschoval na horních policích regálu,“ dodala mluvčí pražské policie.

Na základě upozornění kriminalistů do provozovny v centru Prahy dorazili pracovníci Státní veterinární správy (SVS), kteří obvykle v řeznictví řeší nejasný původ masných výrobků či výskyt salmonely.

Podle Drábkové v tomto případě okamžitě zakázali další provoz, přikázali zničení masa kontaminovaného chemickými výpary a nařídili dekontaminaci provozovny.

Policisté proti dvojici zahájili trestní stíhání pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. „Trestní stíhání obviněných probíhá na svobodě,“ sdělila mluvčí Drábková.