Tento postup prý zdůvodnila tím, že se zadržovaná částka týká dalšího možného obvinění Ratha, kvůli němuž se v pondělí sejdou poslanci a rozhodnou, zda znovu zbaví imunity. Bývalý poslanec je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku.

Čtěte také: Rath z vazby nevyjde. Státní zástupce podal stížnost

Středočeský žalobce Petr Jirát odmítl případ komentovat, deníku Právo pouze obecně sdělil, že se peníze, nemovitosti a případně další věci zajišťují vždy jako výnos z trestné činnosti, nebo jako její náhradní hodnota. Právník obviněného v této souvislosti považuje policejní opatření za šikanu a nátlak na obhajobu. „Policie uvádí, že mělo dojít k výnosu devíti milionů korun," uvedl Černý.

Jeho klient má podle něj ale už po předchozím obvinění obstavený majetek ve vyšší hodnotě, a to zhruba 15 milionů, přičemž policie nyní zajišťuje další částky. Soud minulý týden určil Rathovi možnost propuštění z vazby za kauci ve výši 14 milionů korun. Výši kauce zdůvodnil rozsahem škody, která je nyní údajně padesátimilionová.

Zohlednil také to, že Rath se měl dopouštět trestné činnosti v pozici vrcholného politického představitele. Zároveň prý soudce předpokládal, že poslanci zůstaly nějaké finanční prostředky vydělané v jeho funkcích a zaměstnáních. Poslanec proti rozhodnutí podal stížnost. Ohradil se také státní zástupce, který se obává Rathova útěku. Věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.