Jedna z dívek pak vše pověděla doma a její rozčilený otec okamžitě informoval policii. Následovala masivní reakce městské části. Ve čtvrtek bylo ze všech školních rozhlasů slyšet varování z úst ředitelů, na vchodových dveřích škol se objevily letáčky s důrazným upozorněním. Mezi tím policie po podezřelých mužích pohybujících se ve žlutém Fiatu Punto pátrala. Naštěstí si prohlédla i kamerové záznamy a zjistila, že si děvčata s velkou pravděpodobností vše vymyslela. „Vše se zřejmě událo pouze v dětské fantazii,“ informovala ve čtvrtek odpoledne mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

„Dozvěděli jsme se že trojice mužů přijela před základní školu Burešova z ulice Žernosecká. Jeden vystoupil a oslovil hlouček dětí. Nabízel jim sladkosti a lákal je do auta. Děti údajně slyšely, jak jeden z nich v autě říká – nech je být, nebo nás někdo uvidí. Ten, co vystoupil se pak ještě deset minut zdržel u školy v průchodu a pak odešel směrem do Ďáblic k stanici metra Ládví. Auto odjelo zpět do Žernosecké,“ popsala událost ještě před tím, než pravda vyšla najevo mluvčí městské části Praha 8 Radka Prokopová. Její verze se do čtvrtečního odpoledne shodovala s tou, kterou zveřejnila pražská policie. Právě od policie se městská část i vedení školy Burešova o problému bleskově dozvěděla.

Vedoucí odboru krizového řízení Prahy 8 Libor Paulus obratem vydal příslušné pokyny týkající se všech základních i mateřských škol v osmém pražském obvodu. Ředitel tamního školského úřadu Petr Svoboda jim pokyny přetlumočil.

„Nebýt vstřícný, neposkytovat žádné informace a hlavně – v žádném případě nechodit do cizího auta, nebo nenásledovat cizí lidi.“ Tak ve stručnosti znělo ono varování. Doprovázel ho letáček s varováním pro děti, který dodala policie.

Ředitel dotčené základní školy Jaroslav Šupka zatím nerozhodl, jak bude údajnou blamáž řešit. Nedomnívá se ale, že by opatření byla úplně zbytečná. V tom se shoduje i s ředitelem další základní školy v Praze 8 Miroslavem Korandou. „Postupovali jsme na pokyn odboru školství Prahy 8. Můžeme to brát i jako prevenci,“ řekl Koranda. „Byli jsme tím velmi znepokojeni. Pokud se to nestalo je to jedině dobře,“ doplnila předsedkyně sdružení rodičů základní školy Žernosecká Ranata Setničková.

Jak již bylo řečeno, aféra nezasáhla pouze osmou městskou část. Dotkla se například i Prahy 2. Tamní starostka Jana Černochová Deníku řekla, že i základní a mateřské školy spadající pod její působnost byly varovány. Podobně postupovaly i ředitelé některých dalších základních škol po celé Praze.