Ukázalo se, že před cestou napěchoval do svého žaludku neuvěřitelných 41 kapslí s celým kilogramem kokainu. Podle všeho ale nešlo o drogu určenou na český trh. Materiál, jehož hodnota by u nás na černém trhu dosahovala zhruba dvou milionů korun, měl z Prahy zřejmě zamířit k odběratelům v zahraničí.

O tom že do toalety speciální konstrukce učené výhradně k získávání spolykaných balíčků pašovaných drog vycházejících z těla přirozenou cestou vypadla poslední z kapslí, jejichž přítomnost v těle podezřelého hlásilo zkoumání počítačovým tomografem, informovala ve středu Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel. „Každá z nich vážila rekordních 24 gramů,“ připomněla.

Odhaleným pašerákem byl 30letý občan Evropské unie, jehož bližší totožnost zatím kvůli pokračujícímu šetření kauzy musí podle celníků zůstat utajena. Do české metropole přiletěl před Madrid z Buenos Aires v Argentině. Stalo se to už v neděli 30. října. Tehdy se tento pasažér zdál celníkům podezřelý svým chováním – přičemž dojem, že by mohl mít prsty v nějakých nekalostech, ještě zesílil po prostudování informací o podrobnostech jeho cesty. To, že jde skutečně o pašeráka drog, poté potvrdilo rentgenové vyšetření.

Dvojice vezla náklad rajcovních lupenů

Úspěch v boji proti převažečům drog slavili celníci na Ruzyni také v úterý, kdy odhalili dva pašeráky s kufry naplněnými 90 kilogramy listů omamné rostliny kata jedlá původem z východní Aftiky. Šlo o dva občany Evropské unie, kteří do Prahy přicestovali vnitrounijním letem. Pašované halucinogenní části jmenovaného tropického keře obsahující omamnou látku kathinon si pašeráci ve věku 45 a 56 let rovnoměrně rozdělili do svých zavazadel. Alkaloid kathinon je omamná látka, která se používá ke žvýkání, méně často také kouření a s dalšími přísadami rovněž jako alkoholický nápoj. Svými účinky se zčásti blíží amfetaminu. V České republice je na seznamu návykových látek, v některých částech světa se nicméně řadí mezi simulanty.