Jeho mluvčí Jaroslav Ibehej v pátek uvedl, že členové skupiny, odhalení v rámci operace s krycím názvem Zenon, byli obviněni z krácení daní, podplácení a zneužití pravomoci, kde jsou ve hře až 12leté tresty. Kriminalisté by tři obviněné rádi viděli ve vazbě, ale soud návrhu nevyhověl. Na svobodě je tudíž vedeno trestní stíhání celé čtveřice.

Manipulace s odpočty

Kriminalisté dospěli k závěru, že přijít k milionům se zločincům podařilo díky papírovým operacím zahraničních společností, které jsou v naší zemi registrovány jako plátci DPH. Jejich detaily jsou poměrněsložité – zvláště kvůli zapojení bílých koní vystupujících v roli zmocněnců – nicméně podstatu lze shrnout několika slovy.

„Od roku 2011 měli obvinění podávat zcela fiktivní daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, na základě kterých neoprávněně nárokovali vyplacení nadměrných odpočtů DPH. V jednom případě se jim to podařilo," konstatoval Ibehej , podle jehož dalších slov hrála důležitou úlohu právě součinnost pracovnice finanční správy.

Rychlé odhalení

Činnost skupiny začali kriminalisté mapovat v září – a významný podíl na rozkrývání její činnosti měli jestřábi z finančně analytického útvaru ministerstva financí a také součinnost pracovníkůFinanční správy ČR. Právě díky jejich spolupráci se rozkrývání případu podařilo zvládnout za 2,5 měsíce.

Detektivové zjistili, že vše zřejmě vymyslel – a také řídil – 38letý Čech. Muž, bez jehož pokynů se spolupachatelé neobešli. Dvojice spoluobviněných ho měla seznámit s úřednicí, která měla správu daní pod palcem, a ta mu údajně poskytla instrukce ke způsobu podávání daňových přiznání. A ne z dobré vůle nebo z důvěřivosti a nikoli zadarmo. Odměnou se mělo stát uhrazení dluhu jejího známého.

Auta a hodinky

„V rámci realizace případu, který dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, se podařilo zajistit majetek obviněných v rozsahu způsobené škody," poznamenal Ibehej. Jde podle jeho slov zejména o nemovitosti, luxusní vozidla (včetně auta značky Bentley) a luxusní hodinky; našly se ale i peníze v hotovosti. Konečný úder celé skupinězasadili kriminalisté v pondělí 25. listopadu, kdy provedli osm domovních prohlídek.