Čekajícím reportérům pak řekla, že jí dopolední rozhodnutí Vrchního soudu v Praze udělalo obrovskou radost a přineslo obrovskou úlevu. „Je to něco jako složit státnice na vysokéškole," hledala příměr pro míru své euforie.

Potvrdila také to, co zdůrazňovala už v jednací síni středočeského krajského soudu, který se případem zabývá (a téměř s jistotou nestihne dospět k verdiktu do konce října, jak bylo hlavní líčení průvodně rozplánováno). Pancová trvá na tom, že ani před hrozbou vysokého trestu – v případě uznání viny by mohla strávit za mřížemi až 10 let – nemíní uprchnout nebo se skrývat.

„Jsem fixovaná na své známé, přátele, na svého otce," řekla novinářům čekajícím u jejího domu s dodatkem, že v zahraničí nemá žádné zázemí ani kontakty. Podle verdiktu krajského soudu musí ostatně odevzdat cestovní doklady a dvakrát týdně se bude hlásit probačnímu úředníkovi.

Třiačtyřicetiletá Pancová je jednou z 11 obžalovaných v údajné korupční kauze manipulace s deseti- až stamilionovými zakázkami na přestavbu hostivického gymnázia, na rekonstrukci zámku v Buštěhradu a na modernizaci některých nemocnic. Podobně jako devět dalších spoluobžalovaných včetně Ratha odmítá jakoukoli vinu.

Ve vazbě ještě zůstávají partner Petr Kott i exhejtman David Rath. Oba tam podle krajského soudu mají setrvat, protože panuje obava, že by mohli zmizet a tím mařit proces; v případě Pancové však předseda senátu Krajského soudu v Praze Robert Pacovský, jenž Rathovu kauzu projednává, už před třemi týdny rozhodl o propuštění. Proti tomu však podal stížnost státní zástupce Petr Jirát – a právě o jeho stížnosti soud v pátek rozhodl. Zamítl ji.

Jirátovi se to nelíbí, rozhodnutí ale respektuje. Nic jiného mu ostatněani nezbývá – byť se obává, že někde (a možná prý i na kontech v cizině) zůstaly ukryty miliony, které se v rámci vyšetřování nedohledaly. Zdůraznil ale, že aktuální verdikt vrchního soudu je jen rozhodnutím o vazbě jedné z obžalovaných. Nic víc – v žádném případě podle něj nejde o signál, jakým směrem by se mělo ubírat rozhodování krajského soudu. Lze nicméně považovat za jisté, že ať bude rozsudek první instance jakýkoli, stejně definitivní verdikt vynese ažodvolací senát vrchního soudu.

Pancová zřejmě bude nadále docházet na jednání soudu, kam ji dosud vodila eskorta, a také bude působit na onkologickém oddělení nemocnice v pražském Motole, kde na částečný úvazek začala pracovat už před několika lety. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové nastoupí již od pondělí.