O zátahu na stánky a obchody ve vietnamské tržnici informovala celní správa, která podléhá ministerstvu financí, v pondělní tiskové zprávě. Podle mluvčí Ivany Kurkové se jednalo o takzvanou integrovanou kontrolní činnost, takže celníci se nezaměřovali pouze na jeden druh porušení předpisů a legislativy, ale šli po Vietnamcích i kvůli EET.

„Ve dvou případech bylo zjištěno porušení zákona o evidenci tržeb. Majitelé stánků neodesílali zprávu o uskutečněné tržbě na finanční správu a na účtence bylo uvedeno chybné datum,“ uvedla mluvčí Kurková a dodala, že během kontroly celníci zajistili celkem 3 920 kusů padělků.

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

„Jednalo se o plastové a plyšové hračky a stavebnice pro děti, jež byly neoprávněně označeny logy například Frozen, Disney, Spiderman, Lego a další. Hodnota zboží vyjádřená v ceně originálních výrobků by byla téměř dva miliony korun,“ dodala Kurková.

Podobné výsledky kontrol nejsou překvapivé, padělky v tisícových počtech se v Sapě objevují opakovaně. Třeba loni v listopadu našli celníci v tamních obchodech a stáncích 6200 krabic falzifikátů stavebnice lego, jejichž prodej by způsobil firmě zhruba tři miliony korun. Během roku 2017 byly ve známé vietnamské tržnici odhaleny také padělky značkového oblečení, obuvi, parfémů, brýlí či hodinek.

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Naposledy se mluvilo o Sapě v souvislosti se zabíjením tygrů kvůli produktům čínské medicíny. Celníci pod vedením bývalého protikorupčního detektiva Roberta Šlachty ve spolupráci s policií odkryli údajné kšeftování s mrtvými exotickými zvířaty, jejich zabíjení, porcování a následný vývoz zboží do Vietnamu.

Razie probíhala právě i v Sapě a spolu s členem cirkusové rodiny, provozovatelem zooparku, Ludvíkem Berouskem a preparátorem z Českolipska byl obviněn i jeden Vietnamec. Terčem kontrol veterinární správy zase bývají restaurace v rozsáhlém areálu v Libuši. Přečiny vietnamských provozovatelů byly naposledy odhaleny letos v květnu.

Kontrola Státní veterinární správy ve vietnamské tržnici SAPA v Praze.
Kontrola ve vietnamské tržnici odhalila plesnivé maso. Hrozí pokuta 50 milionů