Dosavadní poznatky napovídají, že organizovaná skupina pachatelů se snažila uvádět na trh laciné pivo z produkce regionálního minipivovaru, které však úpravou obalu vydávala za podstatně dražší produkt renomované značky.

Jak ve čtvrtek uvedl Jiří Barták z Generálního ředitelství cel, proti organizované skupině zasáhli specialisté pražského celního ředitelství. Udeřili na sedmi místech středních Čech, kde provedli domovní prohlídky – a současně zadrželi šest osob. „Jedna z nich měla v držení šest pistolí, z nichž dvě byly opatřeny tlumiči a měly vypilovaná výrobní čísla. K tomuto arzenálu náležely i dva tisíce nábojů a množství pyrotechnického materiálu,“ vypočítal Barták. Zajištěné zbraně sice zrovna nepředstavovaly poslední výkřiky zbrojařské techniky – avšak vypilování čísel a doplnění tlumiči je rozhodně neřadí mezi sběratelské kousky.

Našly se ale i důkazy potvrzující činnost, po jejíž stopě celníci šli. Konkrétně bylo zajištěno 40 pivních sudů opatřených padělanými zátkami – a mimo to 250 dalších zátek na pivní sudy, které jsou rovněž falzifikáty. Slovníkem celníků tyto zátky připravené k použití rovněž „porušují práva duševního vlastnictví“.

Škoda nemusí být konečná

Prozatím vyčíslená škoda se vyšplhala na 300 tisíc korun – číslo to ale nemusí být konečné. Prošetřování rozkrývané kauzy stále pokračuje.

Zátah nebyl podle Bartákových slov náhodný. „Jednalo se o závěrečnou realizaci případu porušování práv duševního vlastnictví v oblasti nelegální výroby a distribuce alkoholu, která začala v minulém týdnu,“ uvedl zástupce centrály celníků. Jak doplnil, už jen za padělání pivní značky hrozí pachatelům v případě uznání viny soudem až dvouleté tresty. Chystá se ale i stíhání i pro delší trestný čin – nedovolené ozbrojování; vyloučeno není ani obvinění z podvodu.