Studenti si o něčem podobném mohou pouze nechat zdát; jiná ale byla situace v případě „nestudentů", kteří také zatoužili po maturitním vysvědčení - ovšem bez toho, že by si právo jít ke zkoušce z dospělosti vyseděli ve školních škamnách. Ono to šlo i jinak: nebyl problém získat maturitu bez maturování. Alespoň v případě zájemců o maturitní vysvědčení, kteří narazili na zdatného padělatele.

Ten vytvářel falešná osvědčení o středoškolských znalostech k všeobecné spokojenosti až do chvíle, kdy si jedno vysvědčení objednali také kriminalisté I. obvodu pražské policie. Neudělali to ale proto, aby snad předstíranými znalostmi urychlili svůj služební postup. Kdepak; tady šlo o získání důkazů.

A potom - potom spadla klec. Sedmatřicetiletého muže z Prahy policisté zadrželi. Bylo to tento týden v úterý – a podezřelý následně vyslechl obvinění z padělání a pozměnění veřejné listiny.

Až šest let vězení

Prozatím má na krku stíhání pro vyhotovení a prodej dvou padělků - kriminalisté ale nepochybují o tom, že před soudem se bude projednávat podstatně vyšší počet případů. Nejméně desítky, naznačil ve čtvrtek Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

„Kriminalisté mají dostatek indicií pro to, aby v nejbližší době obvinění rozšířili o dalších téměř 60 prodejů těchto padělků. V tom případě mu bude hrozit trest odnětí svobody až na šest let," připomněl policista.

Dokazování by nemělo být složité. Pečlivý padělatel si schovával doklady z pošty, jejímž prostřednictvím padělky zasílal odběratelům. Detektivové jsou ale ještě dál. Celkem chtějí prověřit až 130 možných případů padělání.

Nabídka na internetu

Falzifikátora vyrábějícího maturitní vysvědčení na zakázku a podle přání doslova „na míru" hledali kriminalisté od druhé poloviny března. Tedy jeho nabídku zachytili na internetu. Postupně mu nejenom přišli na stopu, ale zmapovali i jeho praktiky.

Včetně ceníku: jedno vysvědčení přišlo na sedm až čtrnáct tisíc korun - to podle školy, kterou si zájemce přál papírově absolvovat. Přímo v bydlišti podezřelého policisté našli 140 tisíc korun, o kterých předpokládají, že jde o výnos z trestné činnosti.

Velké problémy ale mohou mít i padělatelovi zákazníci - a to nejen kvůli tomu, že uplatněním zfalšovaného vysvědčení předstírali úroveň vzdělání, jíž ve skutečnosti nedosáhli.

Jelikož padělek veřejné listiny zakoupili vědomě, i jim hrozí obvinění z padělání a pozměnění veřejné listiny. V jejich případě maximální sazba, kterou by v případě uznání viny mohl soud vyměřit, činí tři roky odnětí svobody.