Objasnili celou řadu podvodů se směnkami. „Zabránili tak škodě za desítky milionů korun," poznamenal Hulan.

Padělky na prodej

V policejní síti uvízl 45letý Čech, který oklamal nic netušící oběti. Lstí si opatřil originály jejich podpisů, které následně využil při výrobě padělků směnek. Dlužné částky i termíny splatnosti si vymýšlel; údaje napsal podle aktuálního nápadu.

Jisté ale je, že netroškařil. Kvůli pár tisícovkám tuhle námahu nepodstupoval. „Falza následně podstoupil, lidsky řečeno prodal, třetím osobám, které jejich vymáhání mohly poté uplatnit u soudu," konstatoval Hulan.

Šlo o desítky milionů

Policejní detektivové zajistili hned pět padělaných směnek z roku 2007, které již byly prodány, ale jejich noví držitelé je ještě neuplatnili. Ve hře by přitom byl balík peněz - šlo totiž o dlužní úpisy vystavené na celkovou částku 33 milionů korun!

Tohle ale neměl být konec! Při domovní prohlídce v bytě muže podezřelého z falšování našli policejní detektivové další vyrobené padělky připravené k prodeji. I v tomto případě by se jednalo o několikamili­onovou sumu.

Falešné spoření

Dotyčný se ale nezaměřoval jen na „výrobu" falešných dlužníků. Jednu ze svých obětí přiměl k založení spořicího účtu s pravidelnými úložkami značných částek, o jehož spravování a obhospodařování se postará on sám. Ve skutečnost se staral dobře - pouze ale o svůj vlastní prospěch.

„To, že se stal obětí podvodníka, zjistil poškozený až tehdy, když ho o tom informovali kriminalisté. Tehdy se dozvěděl, že svým několikaletým spořením vlastně sponzoroval blahobytný život obviněného, který tyto peníze využíval beze zbytku," připomněl Hulan.

Podezřelý, který se v celkovém součtu pokusil způsobit škodu za 36 milionů korun, je nyní obviněn z podvodu a z padělání platebního prostředku. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až deset let pobytu ve vězení.

Skryté podvody

Jde sice o případ mamutích rozměrů - rozhodně ale ne osamocený. Specialisté na tuto trestnou činnost z oddělení hospodářské kriminalisty loni od července do prosince řešili hned devět případů obdobných podvodů, kterých se dopustilo nebo mělo dopustit deset různých pachatelů. Pokud by byly dokonány, oběti by přišly celkem o 55 milionů korun - a v tom nejkrajnějším případě by dokonce ztratily střechu nad hlavou.

„Tento druh podvodů je navíc nebezpečný především svou dlouhodobostí, kdy poškozený mnohdy i několik let ani netuší, že z něj někdo cizí udělal dlužníka," varují kriminalisté. Dobře vědí, o čem hovoří. Některé z podvodů sice oznámili poškození, většinu jich ale odhalili sami kriminalisté při prošetřování jiné trestné činnosti.

Když jde o peníze, důvěra končíJak se vyhnout podobným malérům? Policisté především radí zacházet velmi opatrně se svým podpisem. Vždy je na místě nejenom zkoumat, zda se podepisovaná písemnost týká projednávané věci, ale také je třeba podrobně se seznámit s jejím obsahem. Případy podstrčených dokumentů se totiž vyskytovaly, vyskytují - a vyskytovat budou. Je také na místě pamatovat na nebezpečí, které s sebou nese podepisování prázdných neboli bianko papírů, a to i v případě, že jsou předávány dobrým známým nebo příbuzným. Leckoho možná tyhle rady přimějí k úsměvu - kriminalisté ale ze zkušenosti vědí své: kdyby nebylo slepé důvěry nebo trestuhodné neopatrnosti, ke spoustě podvodů by nedošlo.

Další doporučení, které také někomu může připadat jako nošení dříví do lesa, zní: není radno podceňovat výzvy k úhradě pohledávky nebo obdobné písemnosti, i když je adresát přesvědčen, že se musí jednat o omyl, protože on přece žádné peníze nedluží. Hození takové výzvy do koše může odstartovat problémy, protože tím adresát rezignuje na kroky, které by měl podniknout na svou obranu - což následně může mít velmi vážné následky pro něj samotného i pro jeho blízké. Vždy je na místě přinejmenším oslovit odesilatele a nechat si vysvětlit, oč se jedná!