O polapení 36letého podnikatele, středoškoláka ze Znojemska, který sám sebe povýšil na inženýra (a na základě padělaného diplomu si nechal titul zapsat i do občanského průkazu), informovala v úterý zástupkyně vedoucího kriminalistů Prahy-západ Renata Dolejšová. Deníku řekla, že šetření před necelým rokem odstartovalo zjištění, že na Praze-západ jistá osoba užívá neoprávněně titul inženýra. Nakonec se podařilo odhalit pachatele, který působil po celé republice, a jeho klienty byli Češi i cizinci kupující si zfalšované doklady o vzdělání.
Pár desítek tisíc
„Jeden z kupců působí i ve státní správě," odpověděla Dolejšová na otázku Deníku s tím, že přesnější údaje v aktuálním stavu šetření zveřejnit nemůže. Policisté zatím nezveřejnili ani počty prodaných dokumentů; hovoří ale minimálně i desítkách. A připustili, že častými klienty byli i cizinci, kteří si pomocí padělků „pořídili" maturitu – a někteří následně i titul. Cena se pohybovala od 20 do 80 tisíc korun – podle toho, jak byla výroba padělku náročná. Odfláknutou práci totiž dotyčný neodevzdal. Falzifikáty z jeho padělatelské dílny, od skutečných originálů k nerozeznání, byly na výši jak graficky, tak obsahově. Policejní detektivové zjistili, že si padělatel zjistil, jaké obory se na dané škole vyučují a z čeho studenti skládají závěrečné zkoušky. Napodobeniny tak nebudily sebemenší podezření. Odhalit padělek by se tak mohlo podařit jen dotazem na příslušné škole – či nově také v registru vysokoškolských diplomů na internetu.
Předstíraný převod
Podezřelý, který již vyslechl obvinění z padělání a pozměňování veřejné listiny a také z nedovolené výroby a držení úředního razítka, byl dopaden 25. června v Rudné na Praze-západ. Podle slov jednoho z kriminalistů, kteří se rozkrývání případu věnovali od samého počátku, spadla klec v tamější provozovně rychlého občerstvení, a to bezprostředně po předání zfalšovaného diplomu. Hned dva si totiž kriminalisté nechali vyrobit – v policejní hantýrce se tomu říká předstíraný převod – aby získali dostatek důkazů proti muži, jenž si při padělatelské činnosti provozované již od roku 2008 počínal mimořádně opatrně. Padělatel zprvu zveřejnil inzeráty, které posléze stáhl, a další klienty již získával na základě doporučení. Veškerou komunikaci přitom vedl prostřednictvím e-mailových schránek, zřízených speciálně k tomuto účelu. A opatrný byl i při osobním předání. Nikdy diplom hned nepřinesl na smluvenou schůzku; nejprve si obhlédl prostředí a promluvil s kupcem. Co kdyby… Teprve poté, co usoudil, že je vše v pořádku, zašel pro připravený padělek do auta.
Domovní prohlídka potvrdila, že dotyčný nelhal, když nabízel, že je schopen vyrobit padělané doklady o vzdělání včetně oprávnění užívat tituly jako Bc., Ing., Mgr., JUDr. či MUDr. – a to prakticky odkudkoli; lhostejno, zda ze školy státní, nebo soukromé. Doma měl nejen počítačovou techniku, ale i zásoby papíru se státním znakem a vodoznakem, či klasické modré desky na diplomy. A také na tři desítky padělaných razítek – převážně škol, ale také finančních úřadů, tlumočníka či znalce. A dokonce notáře – nebyl tak problém dodat padělek i jako ověřenou kopii. K tomu, kde k těmto věcem přišel, se kriminalisté zatím nechtějí vyjadřovat. Z domovní prohlídky ale připomínají nález dvou desítek pokažených falzifikátů – nepovedených výtisků, které pachatel ještě dál graficky vylepšoval, avšak ty, s nimiž nebyl spokojen, nezlikvidoval.
Dojde na zákazníky
Případ nekončí; kriminalistka Dolejšová předpokládá, že v krátké době vyslechnou obvinění první kupci. Předmětem šetření také zůstává, co dotyčný udělal se získanými penězi. Velkou částku totiž v jeho domě nenašli. Statisíce korun muž patrně investoval…
Policejní detektivové také stále pátrají po dalších odběratelích. Uživatelům falešných diplomů v případě prokázání viny hrozí stejné sankce jako padělateli. „Mohou být potrestání odnětím svobody až na tři léta," uvedla Štěpánka Zatloukalová z policejního prezidia.