Cizinka přišla vypovědět, jak se vše odehrálo - a v jednací síni to rozhodně nevypadalo jako při setkání oběti s pachatelem. Poté, co předsedkyně senátu Monika Křikavová přednesla rozhodnutí o propuštění obžalovaného Olexandra Dmitroviče H. z vazby (výrok zatím není definitivní; žalobkyně Fialová podala na místě stížnost, a tak konečné slovo bude mít vrchní soud) manželskému páru nabídla možnost rozmluvy, následovaly něžné dotyky, vypovídající mnohem více nežli tisíce slov.

Ani těmi ale poškozená v roli svědkyně nešetřila. Soudu zdůraznila, že její pád z balkonu domu ve Hnězdenské ulici v Troji loni 30. července zhruba půl druhé hodiny před půlnocí byl nehodou; malérem, který si v opilosti sama přivodila. To, že by její zranění vedoucí až k ohrožení života měl na svědomí manžel, rozhodně odmítla.

Stejně jako svědectví zdravotníků, jimž prý v létě vyprávěla, jak ji muž v hádce shodil. „Nemluvím dobře česky - a buď jsem neporozuměla já jim, nebo oni mně," argumentovala. „Já to nemohla říct, protože on to neudělal," prohlásila v jednací síni. Popřela i to, že by se zdravotní sestře, která o ni ve vinohradské nemocnici pečovala po dvojnásobné operaci, svěřila s tím, že ji manžel už deset let mlátí.

Chtěla prý říct pravý opak - mluvila o tom, že muž s jejím úrazem nemůže mít nic společného, jestliže během soužití k ní nikdy nebyl hrubý. Státní zástupkyně Fialová má nicméně jasno: tomu, co říkají obžalovaný i jeho choť, nevěří.

Obrana obžalovaného

Podle obžaloby Olexandr Dmitrovič H. ženu při hádce v bytě napadl a v úmyslu usmrtit ji shodil z balkonu. Když pak dole zjistil, že zůstala naživu, měl bezvládné tělo odtáhnout do křovin prorostlých vysokou travou, aby zabránil případnému poskytnutí pomoci; pak měl uprchnout.

Výsledky šetření kriminalistů obžalovaný odmítá - a stejně hovoří i jeho žena. Nic prý neprovedl - a v době pádu vedoucím k četným zlomeninám a k roztržení cysty v břiše (právě s tím související krvácení podle lékařů představovalo nejakutnější hrozbu) byl v koupelně nebo na záchodě.

Ale popořádku. Vše prý začalo tím, že manželce poslal dopoledne špatnou zprávu: padly plány na zamýšlené stěhování do jiného bytu. Zklamaná žena se pak podle vlastních slov vydala s kamarádkou na tah po restauracích a přivodila si ne opičku, ale pořádnou opici.

Satelitní anténa na balkóně

Soudní lékař Jiří Hladík v jednací síni zmiňoval hodnotu 2,53 promile. V tomto stavu pak večer odmítala jít na návštěvu ke známým, což přineslo neshody; další hádka se strhla kvůli tomu, že žena na balkoně kouřila. A dokonce podle svých slov chtěla dát manželovi facku; první v životě.

K maléru prý vedlo, že následně odešla do ložnice, kde si pustila televizi. Obraz ale nenaskočil. Údajně se to stávalo po bouřce nebo vichru - kvůli špatnému kontaktu v satelitní anténě připevněné k balonovému zábradlí. Pak bylo třeba jít zahýbat se snímačem. Vylezla tedy na zábradlí, vyklonila se, pravicí se čehosi přidržela a levou rukou šmátrala po anténě.

Dopadlo to ale nalevačku. Neudržela se a sklouzla. Sice se ještě chytila konstrukce a snažila se vylézt zpět, to se ale nedařilo; jen si poškrábala ruce a poranila palec pravé nohy. Satelitní parabola jí bránila v pohybu, a tak se od okraje balkonu snažila přeručkovat k jeho středu. Právě při tom spadla. Ano, proto tedy sousedka před pádem mohla vidět pohyb nohou visících z balkonu…

Posouzení věrohodnosti

„Důkazní situace se zkomplikovala," konstatovala ve středu soudkyně Křikavová. Jednání odročila na neurčito; pokračovat má hlavní líčení ve chvíli, kdy bude k dispozici znalecké vyjádření psychologa, který posoudí věrohodnost poškozené. Předsedkyně senátu mezitím zkusí oslovit nemocnici s neformálním dotazem, zda si tam někdo z ošetřujícího personálu nevybaví zmiňovaná drobná poranění rukou a nohy.

Obhlídka přímo v jednací síni vedla ke konstatování, že na dlaních se nějaké drobné jizvičky našly - ale na prstech, pokud tam nějaké byly, už zmizely. Soud také pořádá znalce Hladíka o nové vyjádření k aktuální výpovědi poškozené.