„Loupit přestal dřív, než začal," zhodnotil minulé pondělí Tomáš Hulan počínání tehdy neznámého muže zachyceného na zveřejněných videozáznamech.

Kamerové záběry připomněly událost, kterou se kriminalisté zabývali již od 2. ledna. Tehdy se nedlouho před polednem objevil v trafice v Trojské ulici v Praze 7 neznámý muž s kuklou na hlavě. Velice ponurým hlasem oznámil prodavačce, že tohle je přepadení – a on požaduje peníze.

Reakce nebojácné ženy za pultem ovšem pachatele zaskočila: místo aby otevřela kasu a začala sázet bankovky na dřevo, opáčila, že nedá ani korunu. Pokladnu zamkla a chopila se telefonu. Aby nebylo pochyb, lupiči oznámila, co se bude dít: volá policii.

„Mám použít násilí?" snažil se pachatel další výhrůžkou zachránit, co se dá – avšak byl to marný boj. Sám to také pochopil, když viděl, že trafikantka neustoupí. Stáhl tedy kuklu z hlavy – a než se obrátil k východu, ženě oznámil, ať už nikam nevolá. „Je to zbytečné," potvrdil svou prohru.

Poznal se v médiích, šel se udat

K jeho definitivní porážce pak přispěly záznamy městských kamer, které podobu neúspěšného adepta loupežnického řemesla zachytily při odchodu z místa činu. Jakmile je policisté v rámci pátrání poskytli médiím, bylo vlastně rozhodnuto. Sice to ještě nějakou dobu trvalo, ale v pátek vpodvečer se dotyčný sám objevil na policejní služebně v Kobylisích.

K definitivní porážce přispěly záznamy městských kamer, které podobu neúspěšného adepta loupežnického řemesla zachytily při odchodu z místa činu. „V médiích se totiž poznal jak sám pachatel, tak ho poznala i celá řada jeho příbuzných a známých. Ti pro něj posléze byli pomyslným „hnacím motorem" k tomu, aby se přišel policistům přihlásit," potvrdil v pondělí Hulan pohnutky podezřelého. Tlumočil také poděkování všem, kteří apelovali na mužovo svědomí – a přiměli ho tak ke správnému rozhodnutí.

Třebaže lidé podezřelí z loupežných přepadení obyčejně končívají v celách vazebních věznic, dotyčný je stíhán na svobodě. „S ohledem na následně zjištěné okolnosti celého případu, ale hlavně na jeho předchozí trestní bezúhonnost," vysvětlil Hulan.

Ačkoli však muž nikomu neublížil a neodnesl si ani korunu, poputuje před soud s obviněním z loupeže. V případě uznání viny mu tak hrozí trest odnětí svobody až na deset let.