„Pomůžete?" položil v sobotu policista Jan Daněk otázku určenou veřejnosti. Právě v sobotu, pět dnů po spáchání činu, policie zveřejnila kreslený portrét pachatele i známé údaje k popisu jeho osoby a obrátila se na občany s žádostí o pomoc. Postřehy kohokoli, kdo má dojem, že tuší, o koho by se mohlo jednat, jsou vítány na známém čísle bezplatné linky 158.

Sexuálně motivovaného útoku se pachatel dopustil v pondělí 20. ledna uprostřed noci na chodbě jednoho z domů v Bínově ulici na okraji ďáblického sídliště. Do půlnoci chybělo asi 75 minut, když vyrukoval na ženu, která se vracela z návštěvy.

„Násilník s ní vstoupil do domu a předstíral, že někoho hledá. Následně svou oběť násilím odtáhl od výtahu do mezipatra a tam ji pod pohrůžkou násilí nutil k sexu," přiblížil Daněk okolnosti útoku. „K samotnému aktu nedošlo – a pachatel následně z místa utekl," konstatoval.

Za pokus o znásilnění by ho soud v případě uznání viny mohl poslat do vězení až na 10 let. Nejprve ale musí být hoho soudit. Je tedy třeba podezřelého najít - a právě při tom kriminalisté spoléhají na všímavé občany. A na zveřejněný identikit, tedy portrét vytvořený policejním kreslířem za spolupráce svědkyně, který je podle jejího hodnocení výstižný z 85 procent.

Hledá se vysoký a štíhlý kuřákHledaným pachatelem je česky hovořící štíhlý muž ve věku okolo 24 let, vysoký asi 185 centimetrů. Jeho popis dále připomíná světlou pleť,zelenomodré oči a světlé vousy o délce asi 1 cm. Na hlavě měl dotyčný kapuci a možná i čepici. Na sobě měl mikinu s kapucí tmavé barvy,černé tepláky, bílo-zelené skejťácké boty a bundu nezjištěné barvy. Byl cítit zápachem po cigaretách.