Minimálně od listopadu 2004 zlákali tito novodobí otrokáři větší počet ukrajinských a bulharských dělníků. „Slibovali jim práci a velké finanční výdělky. Po příjezdu do České republiky smluvené podmínky nedodrželi. Odebrali jim cestovní pasy, aby dělníci nemohli odjet, nebo přejít k jiné firmě. V případě, že se chovali proti pravidlům určeným organizátory, dostávali dělníci finanční pokuty, nebo jim bylo vyhrožováno fyzickými tresty,“ řekla Deníku Blanka Kosinová, tisková mluvčí útvaru.

Za zprostředkování práce, vyřízení dokladů a dopravu si organizátoři účtovali jednorázově 750 amerických dolarů za osobu. Dělníky zaměstnávali v různých firmách s tím, že jim z vyinkasovaných peněz vypláceli minimum. V případě takzvaného fiktivního dluhu (náklady, které údajně měly vzniknout při vyřizování pracovního pobytu v ČR) dělníci zůstávali bez mzdy. Pokud by se chtěli obrátit o pomoc na policii, odrazovali je od toho organizátoři výhrůžkami, že by mohli mít velké problémy se zákonem. Tím je záměrně uváděli v omyl a v určitý druhu závislosti.

Praha středoevropským Bangkokem

Všichni byli obviněni z obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení, a soud je vzal do vazby. V případě uznání viny jim hrozí až 15 let trestu odnětí svobody. V souvislosti s tímto případem je česká policie v úzkém kontaktu s ukrajinskou stranou. Tyto gangy se neštítí obchodovat i s takzvaně „bílým masem“, což jsou ženy nucené k prostituci nebo sexuální služby vykonávající dobrovolně. Praha má už rovněž své místo na mapě měst, které tyto problémy řeší. Získává tak pověst „středoevropského Bangkoku“.

Česká policie odhaduje, že až 70 procent všech nezvěstných žen je uneseno a prodáno do sexuálního otroctví. Většinou nikdo neví, kde tyto ženy končí. Jedna dívka podle policie vypovídala o tom, že byla násilím na ulici vecpána do auta a odvezena na aukci sexuálních otrokyň, která se konala v Chomutově. Poté, co byla opakovaně znásilněna svými pasáky, byla donucena máváním přivolávat z okna nevěstince po ulici míjející turisty. Když to odmítla dělat, byla brutálně bita.