Do konce týdne dostalo 74 osob rozhodnutí o vyhoštění – většinou mají podle slov policisty Tomáše Hulana odjet do měsíce a pak jim má platit roční zákaz vstupu do všech zemí Evropské unie – a v případě 11 dalších správní řízení pokračuje.

Zakladatel společnosti pochybení odmítá 

Podle policie jim polská víza sice dávají právo přijet do Prahy a vůbec kamkoli v rámci schengenského prostoru jako turisté – ale rozhodně ne vykonávat zde výdělečnou činnost. Tedy: pracovat. Rozhodnutí ovšem není konečné – lze se odvolat k ředitelství služby cizinecké policie (a případně se i soudit). Odvolání někteří vyhoštěných podali už v létě, dostali ale zamítavý verdikt.

Pochybení odmítá zakladatel společnosti Tomáš Čupr, podle jehož slov zásah policie silně poznamenal činnost firmy. Ta je přitom přesvědčena, že práce cizinců s polskými vízy, které do Prahy krátkodobě vysílá polská firma, je v pořádku – a podle Čuprových slov to agentury mají potvrzené i z kontrol v jiných firmách.

Policie vychází ze zákona o zaměstnávání

V úterý Rohlík.cz odkázal na paragraf 98 písm. k) zákona o zaměstnávání, kde se hovoří o pravidlech pro poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu Evropské unie, a na judikát Evropského soudního dvora k zaměstnávání Turků s německými vízy v Nizozemí.

Také policie ovšem vychází se zákona o zaměstnávání – a ze zákona o pobytu cizinců. O výklad paragrafů vedou spory právníci. Podle informací Deníku po zákroku v Rohlíku již policii kontaktují. Výsledek budou pozorně sladovat i další zaměstnavatelé.

Jen na zkoušku?

Odhalených případů nelegálního zaměstnávání cizinců v metropoli, zdá se, přibývá. Celkem bez rozruchu se nedávno odehrála kontrola Státního úřadu inspekce práce v pražské výrobně baget, kde již v prosinci cizinecká policie objevila 12 Ukrajinců bez platných povolení k zaměstnání – a následovalo řízení o správním vyhoštění. Letošní kontrola odhalila dvě osoby pracující bez sjednaného pracovně právního vztahu – podle vysvětlení zaměstnavatele na zkoušku; v rámci praktické části výběrového řízení.

Evidence docházky však ukázala, že toto testování trvalo již třetí noc! Dále bylo zahájeno řízení s pěti agenturami, pod jejichž hlavičkou chystalo bagety 11 Ukrajinců a dva občané Ruska a Rumunska. Podobně jako policisté dospěl i inspektorát práce k závěru, že cizinci pracují nelegálně v rámci zastřeného agenturního zaměstnávání.

Nelegální práce i pobyt

Nezanedbatelný počet odhalených případů hlásí i celníci. Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu v úterý Deníku řekla, že třeba na stavbách, ve skladech či ve výrobnách lahůdek převažují lidé z území někdejšího Sovětského svazu, v bistrech nebo kosmetických studiích zase vedou Asiati.

Do očí bijícím případem byla podle Kurkové loňská kontrola na stavbě v Uhříněvsi, kde bylo kontrolováno 25 Ukrajinců, po sedmi Slovácích a Uzbecích, dále tři Moldavané, dva Arméni, dva Rumuni a muž z Kyrgyzstánu. Někteří se marně snažili uprchnout přes plot.

Zaměstnavateli, který nesplní informační povinnost, hrozí pokuta

Výsledek? V devíti případech nesplnil zaměstnavatel informační povinnost vůči úřadu práce a 47 cizincům chybělo platné pracovní povolení! Navíc se ukázalo, že sedm z prověřovaných cizinců u nás nelegálně nejen pracovalo, ale i pobývalo.

„V případě, že zaměstnavatel nesplní informační povinnost vůči úřadu práce, může mu být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, je sankce v rozmezí od čtvrt milionu korun do 10 milionů," upozornila Kurková.

Policejní kontroly zaměstnávání cizinců v Praze:2015:
246 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 191 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

2016:
420 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 384 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

Kontroly zaměstnávání cizinců v Praze v režii celníků:2015:
Provedeno 87 kontrol, v 59 případech řešeno podezření na porušení právních norem

2016:
Provedeno 61 kontrol, v 46 případech řešeno podezření na porušení právních norem

Zdroj: Tomáš Hulan, Policie ČR Praha, Ivana Kurková, Celní úřad pro hl. m. Prahu