Soudce Milan Rossiv úterýve zrychleném řízení vydal dalších patnáct trestních příkazů za sobotní obsazení bývalých lázní na Albertově. Rozhodoval přísněji než v pondělí.

Padlo osm dvouměsíčních trestů odnětí svobody s podmíněným odkladem na jeden rok. Další squateři musí vykonat osmdesát až sto hodin veřejně prospěšných prací.

Rozhodnou se, až si odpočinou

Obhájce jedné skupiny squaterů Pavel Čižinský nevylučuje, že jeho klienti podají proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 odpor. „Jsou zmatení a unavení. Dva dny čekali v cele. Rozhodnou se až si odpočinou,“ uvedl a dodal, že pokud by se tak stalo, trestní příkazy by se staly neplatnými a soud by musel zahájit řádné hlavní líčení.

Stejně tak se může stát i v případě dalších sedmi squaterů, jež zastupoval advokát Pavel Uhl. Verdiktu se dočkali v pozdních odpoledních hodinách. Byli mezi nimi i tři cizinci. Dva Němci a jedna Finka. Ti byli vyhoštěni z České republiky. „Nemám zmocnění se k výsledku řízení vyjadřovat,“ řekl Uhl.

„Domnívám se, že se moji klienti trestného činu nedopustili. Do práva užívání nemovitosti nezasáhli. Vlastník totiž objekt dlouhodobě neužívá a nikterak s ním nenakládá. Dům je opuštěn a chátrá. Dá se předpokládat, že se stane předmětem demolice,“ dodal mimo jiné advokát Pavel Čižinský.

Den první: pondělí

V pondělí byl soudce Rossi poněkud shovívavější. Udělil pouze jeden podmíněný trest, šest squaterů poslal na veřejně prospěšné práce a jednoho zprostil viny.

Šest ze čtyřiadvaceti v neděli zatčených squaterů dostalo v pondělíod soudce Milana Rossiho tresty v podobě veřejně prospěšných prací. Za okupování střechy bývalých lázní na Albertově budou muset zametat ulice.

Jako první z jednací síně Obvodního soudu pro Prahu 2 ve Francouzské ulici odešly dvě mladé ženy. Obličej si před fotoaparáty novinářů zakrývaly trestními příkazy, na nichž stálo: „odsuzují se k osmdesáti hodinám veřejně prospěšných prací“.

Jeden mladík zproštěn viny

Další čtyři vyznavači alternativního způsobu života by měli podle rozhodnutí soudu odpracovat sto hodin veřejně prospěšných prací. Sedmý squater byl odsouzen ke dvěma měsícům vězení s jednoročním odkladem. Posledního stíhaného mladíka soudce zprostil obvinění. Jednalo se o studenta uměleckoprůmyslové školy, který se ve squatu pohyboval ze studijních důvodů.

Rozdílné tresty

Rozdílnost výše jednotlivých trestů pobouřila početný zástup kamarádů souzených. Do Francouzské ulice jich přišlo něco kolem padesáti a domáhali se vstupu do jednací soudní síně. To však nebylo umožněno ani jim, ani nešťastným příbuzným stíhaných. „Od soboty o něm nemám žádné zprávy,“ postěžovala si matka jednoho ze stíhaných.

„Nerozumíme tomu, proč jeden z nás musel dostat podmínku a všichni ostatní alternativní trest. Všichni jsme udělali totéž,“ tázal se na ulici rozhořčeně squater Radim.

Soudce Milan Rossi, který z jednání vyloučil veřejnost, to odůvodnil odlišným postojem souzených ke spáchanému činu. Také spolupráce s policií po zadržení měla podle něj zásadní vliv na výši trestu.