Muž z Berounska to prý ale porušil – a ze Špačkova pohledu proti němu nepravdivě vypovídal. S podezřelou stejně starou ženou, s níž prý udržoval milenecký poměr, se při jejích návštěvách na Ruzyni, v dopisech a telefonátech domlouvali, jak situaci řešit. A Jana Hronková z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 v té souvislosti ve čtvrtek přednesla obžalobu z přípravy vraždy o deset let mladšího muže. Muže, který ho usvědčuje z hospodářského deliktu. „Vraždou chtěl obžalovaný docílit, aby svědek v té věci nemohl vypovídat," konstatovala žalobkyně Hronková.

To však obžalovaný odmítá. Spoluobviněného prý nechtěl zabít, ale pouze na čas „uklidit". Trvá na tom, že ženu, o níž nyní hovoří jako o bývalé partnerce, během vzájemných domluv loni v srpnu a v září rozhodně nežádal, aby nepohodlného svědka zabila nebo nechala zabít. „Nevím, proč později takto vypověděla," konstatoval. „Já jsem sice zlodějíček a podvodník, ale zabít jsem nikoho nechtěl," dušoval se v jednací síni s argumentem, že by se nemohl podívat do očí svým dětem, manželce i rodičům. „Jsem jen obyčejný člověk; nedokázal bych s tím žít. Já mám problém s tím, že nedokážu zabít vánočního kapra nebo slepici,"přes­vědčoval trestní senát.

Kriminalisté, kteří kauzu prošetřovali, ale mají jasno. Záležitost měl vyřídit známý tehdejšího mileneckého páru, v korespondenci označovaný jako Petr UK. Tedy Ukrajinec. „Ze staveb, kde jsem pracoval, znám spoustu Ukrajinců a Slováků; spíš podle vidění nebo křestních jmen," reagoval Špaček v jednací síni. Později připouštěl, že šlo o cizince, který měl pomoci se stavebními pracemi – a když soudkyně Slepičková četla desátá dopis, který si loni v létě vyměnil s tehdejší přítelkyní, vysvětlil, že právě tento muž měl zajistit ubytování pro nepohodlného svědka. Neměl ho zabít, jen najít bydlení, aby svědek na čas zmizel. „Jestliže jsem řekl „uklidit alespoň na týden", je to všeříkající," míní Špaček. Jedním dechem naznačil, že z toho i policajt musí poznat, že nebylo míněno zabití…

Hlavní líčení s obsáhlým dokazováním má pokračovat ještě v první polovině dubna.