Pavol Kikloš sedící vzadu na místě zemřel, další policista a jeho kolegyně utrpěli těžká zranění. Následky mají dodnes. K nehodě došlo v červenci 2020 v Praze. Soud letos řidičku za obecné ohrožení poslal pravomocně na deset let za mříže. Jitka Rudovičová s verdiktem nesouhlasila a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten již rozhodl. A dost překvapivě.

Hádka a dvě facky

Nehoda se stala 5. července 2020 v Praze. Osudného dne šla Jitka Rudovičová s manželem a dětmi na bazén. Její muž údajně flirtoval s cizí ženou. Ve vzteku proto vypila větší množství alkoholu. Pak společně odjeli domů, kde došlo k prudké rodinné hádce. To potvrdil i její manžel, který jí dal dvě facky.

Když poté kouřil na balkoně, zaregistroval, že nasedla do vozu. Vzápětí se v dalším autě vydal za ní. Řidička cestou nejdříve způsobila drobnou nehodu, od níž ujela. Pak následoval tragický náraz. Rudovičová si prý vybavuje pouze scénu z bazénu, poté začala vnímat až situaci, kdy byla po nehodě u svodidel. Co bylo mezi tím, údajně neví.

Dovolání a finanční kompenzace

Jitka Rudovičová ve svém dovolání mimo jiné uvedla, že všeho lituje, zmínila také finanční kompenzaci, kterou obětem poskytla. Podle jejího názoru soudy dostatečně nezohlednily její tehdejší psychický stav. Vše detailně rozepsala v dovolání.

„V jeho odůvodnění úvodem předeslala, že je jí velice líto úmrtí i vážných zranění poškozených, která způsobila svým jednáním a která se podle svých sil snažila odčinit alespoň finančně. Prodala byt, v němž bydlela se svým manželem a dětmi, a uhradila tak veškeré závazky plynoucí z adhezního výroku rozsudku soudu prvního stupně,“ uvedl Nejvyšší soud a dodal: „Dovolatelka se nicméně domnívá, že rozhodnutí obou soudů v její trestní věci spočívají „na nesprávném právním posouzení skutku nebo na jiném nesprávném hmotněprávním posouzení“.

Konkrétně jim vytkla, že nesprávně posoudily, resp. patřičně nezohlednily její psychický stav v době spáchání posuzovaného skutku (vystupňovaný nezvládnutý afekt), který jí v danou chvíli neumožňoval rozpoznat společenskou škodlivost svého počínání,“ přiblížil Nejvyšší soud postoj Jitky Rudovičové.

V další pasáži rozhodnutí Nejvyššího soudu se uvádí: „Dovolatelka trvá na tom, že v době řízení vozidla nebyla kvůli zjevně narušené psychice „ve stavu, který by sama ovládala nebo mohla ovládnout“, a tudíž nemohla naplnit skutkovou podstatu zločinu obecného ohrožení.“

Podle Jitky Rudovičové je na místě mírnější právní kvalifikace. Proto navrhla, aby soudy její případ projednávaly znovu a vše zohlednily.

Zákonná lhůta

Nejvyšší soud se ale nakonec jejími argumenty vůbec nezabýval. Ukázalo se totiž, že dovolání bylo podáno po zákonné lhůtě. Ta pro dovolání činí dva měsíce od doručení rozhodnutí odvolacího soudu „Pověřená státní zástupkyně činná u Nejvyššího státního zastupitelství konstatovala, že obviněná tento mimořádný opravný prostředek podala k soudu až po uplynutí zákonem stanovené dovolací lhůty,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu, který se detailně zabýval i tím, kdy bylo rozhodnutí jednotlivým stranám doručeno, kdo je přebíral a podepisoval. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že dovolání bylo skutečně podáno po lhůtě a proto je odmítl.

„Za dané situace Nejvyšší soud neměl sebemenší důvod pochybovat o řádnosti doručení zásilky obsahující rozhodnutí soudu druhého stupně obviněné, a proto nezbylo než rozhodnout, že se dovolání obviněné odmítá jako opožděně podané,“ zdůvodnil Nejvyšší soud.

K TÉMATU
Tragická dopravní nehoda byla nejprve souzena jako nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti se sazbou dva až osm let. S tím ale nesouhlasil ostravský advokát Petr Kausta, jenž zastupoval pozůstalé po Pavolu Kiklošovi a těžce zraněnou policistku. Argumentoval tím, že řidička svou zběsilou jízdou ohrozila řadu dalších vozidel. Opakovaně navrhoval zvážení změny právní kvalifikace na obecné ohrožení. Dokonce nechal vypracovat znalecký posudek, na jehož základě skutečně došlo k překvalifikaci na obecné ohrožení.
Případem se zpočátku zabýval Obvodní soud pro Prahu 4, po změně kvalifikace jednání vedl Městský soud v Praze, který Jitce Rudovičové vyměřil třináct let vězení. Žena se proti verdiktu odvolala k pražskému vrchnímu soudu, který jí trest snížil o tři roky na deset let.