Třicátníka, který je v invalidním důchodu, dříve opakovaně potrestal brněnský městský soud. Nejprve v roce 2003 sedmiměsíční podmínkou za křivé obvinění, poté v roce 2006 obecně prospěšnými pracemi za sprejerství.

Práce nevykonal, a tak musel do vězení. Naposledy mu soud uložil v roce 2012 osmiměsíční podmínku s tříletou zkušební dobou za pokus o krádež, na tento skutek však poté dopadla prezidentská amnestie.

Muže postihla mozková příhoda 

Stíhání pro maření výkonu úředního rozhodnutí, které nyní prezident po spolupodpisu premiéra zastavil, začalo v roce 2011. Muž jel tehdy v červnu autem po Strakonické ulici v Praze 5, ačkoliv mu městský úřad v Třebíči krátce předtím vzal řidičský průkaz a zakázal mu na 16 měsíců řídit.

Řidiče postihla o rok později mozková příhoda. Po ní mu nejen ochrnuly pravé končetiny a lícní nerv, ale začal trpět i duševní poruchou. Policie poté jeho stíhání přerušila, protože podle psychiatrického znaleckého posudku nebyl schopen chápat smysl stíhání a správně vnímat ani sdělovat informace.

Žádost podala státní zástupkyně 

Lékaři tehdy odhadovali, že mužův zdravotní stav se může zlepšit rehabilitací. Jeho zdraví se ale ještě zhoršilo. „U obviněného byla diagnostikována epilepsie, není schopen základní komunikace, neobejde se bez péče dalších osob včetně úkonů, jako je například oblékání. Není pravděpodobné, že by se zdravotní stav obviněného v budoucnu zásadním způsobem změnil k lepšímu," shrnul ministr spravedlnosti ve svém přípisu názor lékaře.

Žádost o zastavení trestního stíhání prezidentem podala obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 letos v červnu. Odůvodnila ji zdravotními důvody a zmínila také, že muž má potřebné zázemí, protože se o něj starají oba rodiče.

Muž je třetím omilostněným

Dále upozornila, že jeho skutek je v kontextu věci bagatelní a že prodlužování stíhání zbytečně zatěžuje nejen obviněného, ale i stát a veřejné prostředky.

Muž je teprve třetím člověkem, kterému Zeman udělil milost. Prezident uvedl už před nástupem do funkce, že bude omilostňovat jen striktně omezený okruh humanitárních případů.

Čtěte také: Hrad již dovolání v kauze Peroutky podal, Kaslová do konce týdne