Ředitel podle nepravomocného rozsudku nejméně od roku 2007 do září 2015 zneužíval nepříznivé životní situace ženy, která ve vyšší a střední policejní škole působila jako jeho zástupkyně. Podřízená, jež se starala o dvě děti, čelila exekuci a bála se, že přijde o práci.

Prý musela vracet část pracovních odměn

„Se zdůrazněním skutečnosti, že ji může kdykoli bez udání důvodu odvolat z funkce, po ní požadoval, aby mu opakovaně vracela část z udělených pracovních odměn," tvrdí o Zlámalovi verdikt. Žena se údajně podřídila a postupně řediteli předala celkem 100 tisíc korun.

Uložený zákaz činnosti se týká „výkonu zaměstnání na Ministerstvu vnitra ČR a v jím řízených organizacích" a také „výkonu zaměstnání spojeného s personální a kázeňskou pravomocí". Pro případ, že by Zlámal nezaplatil peněžitý trest, mu soud vyměřil půlroční vězení.

Podle trestního zákoníku se útisku dopustí ten, kdo jiného člověka k něčemu nutí a využívá při tom jeho tíseň a závislost. Pachateli hrozí až roční odnětí svobody.

S jeho případem souvisí i další kauza

Zlámal školu vedl 20 let, odvolán byl v souvislosti s vyšetřováním kauzy, které vedla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). S jeho případem souvisí i žaloba podaná ministerstvem vnitra na deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Úřadu se nelíbil článek nazvaný „Učitelé z policejní školy bojují za odvolaného ředitele", v němž autor uvedl, že „podle Zlámala vše nasvědčuje tomu, že GIBS byla v jeho případě zneužita". Text spekuloval o tom, že Zlámal byl odvolán, protože náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková chtěla do funkce dosadit někoho jiného.

Vnitro článek označilo za nepravdivý, Zlámal se prý na ministerstvo obrátil s tím, že s žádným redaktorem MfD nemluvil. Požadovalo proto uveřejnění odpovědi podle tiskového zákona, soud ale žalobě nevyhověl, protože navržená formulace podle něj nesplňovala požadavky tiskového zákona. Verdikt se nezabýval samotnou pravdivostí výroků.