Většina již v kauze usmrcení dvouměsíční holčičky svá svědectví poskytla v minulosti – včetně údajů o jeho povahových vlastnostech, na něž by prý měl být kladen důraz – a výslech starší dcery, jíž bylo v době předmětného skutku rok a čtvrt, by stěží mohl vnést do kauzy nové skutečnosti, které jsou podmínkou povolení obnovy řízení. To nelze očekávat ani od rovněž požadovaného nového psychiatrického zkoumání matky holčičky. Důvody k obnově řízení tedy Durdík neshledal a návrh zamítl. Prozatím nepravomocně; o podané stížnosti ještě bude rozhodovat pražský vrchní soud.

Patrik R. si ve věznici na Mírově odpykává 12letý trest za to, že před 11 lety utloukl malou dcerku. Podle pravomocného verdiktu, který nezměnilo ani dovolání podané k Nejvyššímu soudu ČR, dítě 3. září 2004 zranil údery do hlavy, jež vedly k poškození lebky i mozku – odsouzený ale trvá na tom, že neexistuje žádný přímý důkaz. Sám přitom nabídl celou řadu verzí, jak kojenec utrpěl smrtící zranění: tvrdil, že mu dítě vypadlo z rukou při koupání, že na holčičku spadla dětská hrazdička nebo na ni cosi zvrhla sestra – a dokonce že chtěl dítě rozjařit zatočením, ale jeho hlavičkou zavadil o dveřní futra. Znalec ale jasně konstatoval, že k úrazu vedly opakované rány zasazené rukou.

Vyměření trestu

Šokující je i to, jak si otec počínal po útoku, kdy bylo zřejmé, že nemluvně nereaguje na podněty: holčičku dopravil do nemocnice až po několika hodinách, navíc na oddělení pro dospělé – přičemž nabídku transportu na dětskou pohotovost odmítl s tím, že tam dítě převeze sám. Odjel ale domů a dceru lékařům předal až o den později. O život pak dítě bojovalo v nemocnici týden – načež následkům zranění podlehlo.

Původně byl Patrik R. stíhán pro těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, za což mu pražský městský soud vyměřil desetiletý trest; odvolací senát Vrchního soudu v Praze ale rozhodl o změně kvalifikace činu na vraždu a vyměřil trest odnětí svobody na 12 roků. Právě v tom vidí soudce Durdík příčinu opakovaných žádostí o obnovu procesu: odsouzený není schopen unést cejch člověka, který úmyslně zamordoval dítě. Právě proto se prý snaží vyvinit – nebo alespoň domoci změny právní kvalifikace. Sám odsouzený se u soudu neobjevil; zastupoval ho pouze advokát. Patrik R. totiž požádal o konání veřejného zasedání bez své účasti, a tak soud objednávku eskorty zrušil.