Dvě akce pořádali zastánci cizinců hledajících nový domov, odpůrci xenofobie i extrémismu a příznivci hesla Čechy všem – a na dvou dalších se pak sešli odpůrci, reprezentovaní například skandováním My jsme tady doma. Ale také velmi, opravdu velice radikálnějšími výroky.

Oba tábory se dostaly do těsné blízkosti, oddělené pouze kordonem policistů a členy antikonfliktních týmů. Zprvu to ale vypadalo, že názorové soupeření se omezí pouze na překřikování a slovní přestřelky, v čemž policisté protiprávní jednání nespatřovali. A incident mezi dvěma osobami, který všudypřítomná policie musela řešit, s účastníky ohlášených shromáždění nijak nesouvisel.

Sedící odpůrce obešli

Bez práce sice policisté nezůstali, dokonce zaznamenali čtyři případy kvalifikované jako podezření na přestupek, ale s žádnými skutečně vážnými problémy se nesetkali. Situace se vyhrotila vpodvečer, kdy již zasahovali těžkooděnci z pořádkové jednotky. Bylo na Můstku, kde ohlášenému pochodu příznivců Národní demokracie jejich odpůrci blokovali cestu; usedli na zem a bránili v průchodu.

Průvod ale nezastavili, pouze pozdrželi. Aby se dalo projít, vytvořili policisté koridor vedoucí oklikou, takže sedící protivníky mohli účastníci průvodu obejít. Na místě se také odehrávaly mimořádně hlučné výměny názorů, místy provázené vypjatými emocemi. Nesemlel se ale žádný konflikt, který by si vyžádal ostřejší zákrok. Několikrát to sice vypadalo, že se užuž schyluje ke rvačce, horké hlavy ale dokázali zklidnit členové antikonfliktní­ho týmu.

Pálení vlajek

Lze nicméně očekávat debaty podobné těm, jaké následovaly po nedávné demonstraci, kdy velké emoce vyvolalo nesení maket šibenic účastníky označovanými za radikály (dohlížející policisté proti nim nezasáhli, za což si vysloužili kritiku i od ministra vnitra Milana Chovance, avšak podle závěrů oddělení vnitřní kontroly chybu neudělali – za což si pražská policie vysloužila další kritiku od ministra Chovance).

Tentokrát se bude jednat o pálení vlajky Evropské unie, přesněji modré vlajky se žlutými hvězdami. K tomu má policie jasné vyhodnocení situace: v tomto případě nejde o státní symbol. Policisté si nicméně nechali předložit doklady aktérů a zaznamenali si osobní údaje. Věc se bude zřejmě dále řešit ve správním řízení jako přestupek, možné je i posouzení věci jako deliktu na úseku požární ochrany.

Pálení vlajky mohlo někoho z přihlížejících pohoršit, teoreticky by bylo možno zvažovat i případné porušení zákonné povinnosti původce pálení nahlásit nadstandardní užití veřejného prostranství pro rozdělání ohně (což je spojeno i s poplatkem).

Komu patří vlajka s hvězdami? close Ilustrační foto zoom_in Vlajka Evropské unie s kruhem tvořeným 12 žlutými (v heraldické terminologii zlatými) hvězdami na modrém pozadí nepředstavuje přísně formálně vzato takový symbol, za jaký je všeobecně považována. Používá se od roku 1986, kdy se stala symbolem tehdejšího Evropského společenství.

To se Maastrichtskou smlouvou z roku 1992 změnilo v Evropskou unii (EU), která nadále užívala původní vlajku. Maastrichtskou smlouvu pak v roce 2007 nahradila (tehdy se často hovořilo o „reformování") Lisabonská smlouva, která již vlajku EU nedefinuje. Oficiálně tedy vlajka EU neexistuje.

Část členských zemí pak vydala prohlášení, že tuto vlajku za symbol EU uznávají – Česká republika (která Lisabonskou smlouvu ratifikovala v roce 2009) se ale mezi ně neřadí.

Čtěte také: Lidé přišli do centra Prahy demonstrovat solidaritu s uprchlíky