Nestanoví to sice žádné nařízení, ale začalo se uplatňovat nepsané pravidlo: nevezmeš – dostaneš. Strážník, který odmítne nabízený úplatek a případ oznámí (což má za následek trestní stíhání pachatele a projednání případu před soudem), dostane jako mimořádnou odměnu částku rovnající se výši odmítnutého úplatku. Alespoň tak to zatím funguje. „Vždy ale záleží na konkrétní situaci," připomíná ředitel městské policie Eduard Šustr.

Nezdá se ale, že by uplatňování postupu nevezmeš – dostaneš mělo rozpočet pražských strážníků zruinovat. Nabízené pozornosti se pohybují v řádu tisícikorun. Naposledy šlo o dvě tisícovky, které za to, že se vyhne problémům, chtěl do kapes uniforem strčit řidič přistižený hlídkou městské policie při spáchání dopravního přestupku pod vlivem alkoholu. Z nabízení úplatku ho usvědčily nejen výpovědi strážníků, ale i kamerový záznam pořízený během zákroku.

Odměny za odmítnutí úplatku

Odměny za odmítnutí úplatku letos převzali od počátku letošního roku tři pražští strážníci. Ocenění ovšem získali i další nositelé černých uniforem: konkrétně devět strážníků za záchranu lidského života, osm za statečnost – a také čtyři za zákrok v době osobního volna. Cílem je totiž motivovat příslušníky sboru, aby se jako strážníci chovali i v době mimo službu.

Za záchranu života a za statečnost dostávají strážníci nejen finanční odměnu, ale tradičně i medaili a certifikát. Oproti minulosti, kdy byli strážníci zasluhující odměnu oceňováni v předem dlouhodobě naplánovaných termínech slavnostních aktů v červnu a v prosinci, se letos způsob oceňování změnil. „Mimořádný skutek má být oceněn v co nejkratším čase od události," míní ředitel Šustr, jemuž podle vlastních slov také záleží na tom, aby se na žádného z hrdinů nezapomnělo. Každé ráno proto vedení dostává z operačního střediska informace, co závažného se v metropoli odehrálo – a pávě z těchto svodek událostí vyplyne, kdo zaslouží ocenění.