Podle obžaloby 21letého mladíka zastřelil ve svém domě v Celsiově ulici letos 21. března asi zhruba 70 minut po půlnoci. Z legálně držené pistole vypálil dvě rány; jednu z nich přímo doprostřed čela oběti.

Syn jeho manželky, který v minulosti přijal příjmení muže, z jehož rukou přišla smrt, neměl takový zásah šanci přežít, byť se záchranáři a poté i lékaři ve vinohradské nemocnici o jeho záchranu pokoušeli. Marně, byť mladík s pohmožděným mozkem bojoval o život ještě bezmála 24 hodin.

Výchova se zbraní

Smrtící střelbou podle výsledků vyšetřování vyvrcholily dlouhodobě napjaté poměry v rodině, jelikož mladík se nechoval podle otčímových představ. Státní zástupkyně Radka Miclíková v obžalobě uvádí, že konflikt se rozhořel „ohledně zahálčivého způsobu života“. Během hádky v synově pokoji si jeho nevlastní otec došel do ložnice pro zbraň a hrozil, že ji použije. „Tak mě zastřel,“ zněla odpověď. A třeskly dvě rány…

Zkratová reakce

„Nechtěl jsem to udělat, měl jsem ho rád. Ale ten zločin jsem udělal,“ přiznával v jednací síni obžalovaný, který není ve vazbě, ale nyní ani nechodí volně po ulicích. Policejní eskorta ho přivezla z Psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde se léčí. „Nikdy by mě nenapadlo, že se stane taková hrozná věc a já budu takhle šíleně zkratově reagovat,“ řekl pohnutým hlasem.

Sedmileté soužití se zastřeleným mladíkem začínalo podle Velebových slov idylicky. Bystrého syna své ženy si prý oblíbil jako vlastního. Změna přišla, když se mladý v necelých osmnácti letech chytil party koketující s narkotiky. Pak nastaly skutečné problémy.

Drogy a zločiny

„Kouřil marihuanu, bral drogy, kradl nám peníze, nechodil do školy, bavily ho jen střílečky na počítači; to vydržel i tři dny nespat,“ povídal Veleba za nesouhlasných výkřiků manželčiných příbuzných, kteří se přišli podívat, co se v soudní síni bude dít. Veleba však trvá na svém – příbuzní prý zdaleka netuší, co vše se odehrávalo. „Řešil jsem za něj policajty, najímal advokáty, hradil škody, leštil kliky a uplácel,“ prohlásil Veleba v jednací síni. Přiznal, že aby se hoch dostal až k maturitě, stálo ho to sponzorský dar za šedesát tisíc.

Zdaleka to prý ale nebylo vše! Obžalovaný se zmínil o případu, kdy byl nevlastní syn přistižen, jak s kamarádem opilí a zfetovaní chodili po autech a poničili je. V počítačové firmě, kde byl na brigádě, se zase podílel na krádežích komponentů za desítky tisíc. Mladík se navíc o svých drogových experimentech nerozpakoval hovořit doma. „Říkal, že si dělali lajnu, že vyluxovali kokain – a já vůbec nevěděl, o čem mluví,“ vypovídal obžalovaný, který se u soudu opakovaně rozplakal.

Manželka prý stála na straně syna, třebaže on sám ho prý opakovaně přistihl, jak s ní cloumá nebo mlátí o zeď a dožaduje se peněz. Obžalovaný ale chápe, že tím, kdo je nyní souzen, je právě on. „Ano, stalo se to. Odpovědnosti se nezříkám, smrt jsem způsobil já.

Předsedkyně senátu Veronika Čeplová naplánovala soudní jednání na tři dny. Verdikt by ale mohl padnout již v úterý.

Otci oběti nic!

Pokud soud uzná vinu obžalovaného, hrozí mu až 18 let vězení. A k tomu velké dluhy. Za odškodnění pro sebe a dceru a také jako náklady pohřbu nárokuje jeho žena 441 730 Kč, s požadavkem na odškodnění ve výši 240 tisíc se přihlásil otec zastřeleného. „Manželce a dceři bych platil, ale co se týče 240 tisíc pro toho cizího člověka, který do té doby neměl žádný zájem, platit ochoten nejsem,“ vyjádřil se střelec.