S podobnými exportními aktivitami už je ale konec. O výsledcích akce s krycím názvem Aygo, která vyvrcholila v prvních srpnových dnech, informovala ve čtvrtek Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel. Celníci z protidrogové jednotky spolupracovali jak se středočeskými kriminalisty, tak s detektivy z Národní protidrogové centrály.

Pěstírna ve Středočeském kraji 

Společným úderem se v pondělí 1. srpna večer podařilo zadržet devět Asiatů, kteří na blíže neupřesněném místě ve Středočeském kraji vybudovali velkoobjemovou pěstírnu marihuany.

„Následující den v odpoledních hodinách proběhla další společná akce, jejímž cílem bylo zadržení další hledané vietnamské osoby," připomněla Prudičová. Tentokrát se místem zásahu stalo ruzyňské Letiště Václava Havla Praha – ukázalo se totiž, že dotyčný má v úmyslu zmizet do Vietnamu a vyhnout se tak trestnímu stíhání na našem území.

Zdroj: Celní správa ČR

Tisícovka sazenic marihuany 

Při domovních prohlídkách kriminalisté a celníci objevili především funkční pěstírnu, v níž se nacházelo 4392 rostlin konopí v různé fázi růstu. Zajištěna byla také téměř tisícovka sazeniček v pěstebních boxech. Policisté odvezli rovněž 20 kg již nasušené marihuany připravené na cestu k odběratelům.

Dále zabavili čtyři osobní auta, bankovky v různých měnách v přepočtu za 330 tisíc korun – a také rohovinu afrických zvířat (nosorožčí rohy se využívají v tradiční čínské medicíně – a i když jde o materiál složením se takřka nelišící od lidských nehtů, v jihovýchodní Asii jde o velmi ceněnou komoditu).

Šetření všech souvislostí nadále pokračuje a k případnému jednání soudu je ještě daleko – již nyní lze ovšem konstatovat, že v případě uznání viny vazebně stíhaným obviněným hrozí až 12leté tresty – a některým z těchto cizinců dokonce odnětí svobody s horní hranicí až 18 let.

Čtěte také: Soud řeší kšefty s kilogramy pervitinu i používaných surovin