„Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 se zabývá dvěma případy, které se týkají pomalování popsání ruské ambasády. V obou těchto případech jsou zahájeny úkony trestního řízení. V těchto věcech tedy probíhá přípravné řízení trestní v prvotní fázi označené jako prověřování. Obvinění nebylo dosud sděleno,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala ve svém vyjádření pro média. Nemůže ale potvrdit, zda jde konkrétně o tento poslední případ.

K incidentu se veřejně vyjádřil i sám jeho strůjce. Podle policejního zápisu k akci došlo 2. března kolem páté hodiny ráno.

"Dnešního dne jsem se po ránu rozhodl projít, kdy jsem se shodou okolností dostal do ulice Korunovační, před sídlo ruské ambasády. Při tomto jsem měl u sebe kýbl vodou ředitelné barvy. Když jsem se nacházel před výše uvedenou ambasádou, tak jsem nešťastně zakopl a celý obsah kýbl vychrstl směrem k budově ambasády. Tato barva potřísnila zeď a informační tabuli. Ihned po tomto incidentu jsem se přihlásil nedaleko stojící hlídce PČR a dále jsem se řídil jejich pokyny," vysvětluje incident David Šteffel v policejním záznamu.

"Této nešťastné události ale nijak nelituji a to vzhledem k tomu, že se jedná o lehce smývatelnou malířskou barvu. Myslím si, že vznikla zanedbatelná škoda oproti tomu, jaké škody způsobuje Ruská federace na Ukrajině a ve zbytku světa," napsal Šteffel.

Není to totiž poprvé, co někdo v reakci na ruský útok na Ukrajinu vyzdobil budovy ruské ambasády v Praze červenou barvou, poprvé k tomu došlo už na konci února. Dva muži se tehdy vydali do Bubenče na náměstí Borise Němcova s červeným rozprašovačem. Přihlížející policisté je okamžitě odvedli a vyžádali si jejich občanské průkazy.

Radnice Prahy 6 dříve uvedla, že hodlá část Korunovační ulice před ruským konzulátem přejmenovat na Ukrajinských hrdinů, záměr již schválilo zastupitelstvo Prahy 6, posvětit jej musí ještě magistrát.

Zábradlí mostu, který je jen pár kroků odtud, již hlavní město nechalo dříve natřít modrožlutými pruhy, tedy barvami ukrajinské vlajky.

V Praze 6 padl také návrh, že by se dosud bezejmenný most mohl jmenovat po muži jménem Vitalij Skakunov (†26), jenž se stal obětí války na Ukrajině. Skakunov zemřel při obraně města Heničesk, kdy podminoval most, aby přes něj nemohly přejet postupující ruské síly. Svou misi dokončil, ale neměl dostatek času pro to, aby se včas stáhl do bezpečí.