Podařilo se najít zásilku heroinu, která by podle odhadu analytiků Celní protidrogové jednotky mohla pokrýt celoroční spotřebu narkomanů v České republice. Patky 53 dřevěných palet, na kterých byl naložen nezávadný náklad kuchyňských a úklidových potřeb, skrývaly celkem 477 balíčků s drogou. Jejich celková hmotnost dosahuje 182 kilogramů!

Nebyla to náhoda, potvrzují celníci s tím, že tenhle rumunský kamion vezoucí z Turecka zboží „balkánskou cestou" přes Bulharsko české firmě z Prahy měli v hledáčku už předem. Ale ne proto, že by přišlo upozornění od kolegů ze zahraničí - nebo snad dokonce udání.

K tomu, že by nákladní souprava mohla převážet drogový kontraband, dospěli právě analytici Celní protidrogové jednotky. V rámci zkoumání rizikových přeprav zboží ze států mimo Evropskou unii. Bez podobných analýz by se celníci neobešli - vždyť měsíc co měsíc v Praze odbaví na sedm tisíc zásilek, většinou o velikosti kamionu nebo kontejneru.

Odhalení vrtačkou

Na štěrboholském pracovišti se pak celníci na vůz i jeho náklad skutečně důkladně zaměřili. Prohlídka se protáhla od páteční 15. hodiny až do časných ranních hodin. Když celníci končili, byla sobota, kolem půl páté. Nic se nenašlo v dutinách obvykle používaných pro pašování, také náklad se zdál být v pořádku. Pozornost celníků ale neunikly palety. Byly takové… - jaksi jiné než obvykle, připomněl Václav Mikeš, vedoucí odboru pátrání Celního úřadu pro hlavní město Prahu.

Zjevně nově vyrobené, přičemž nebylo možno přehlédnout, že každý kus dřeva je jiného druhu. Navíc něco čisté, něco zašpiněné od malty. Jako by výrobci sháněli dřevo, jak se dalo. Nápadné bylo také použití vrutů. Obyčejně bývají palety stlučeny hřebíky. Jasno pak přineslo použití vrtačky. „Z navrtané patky jedné z palet se začal sypat hnědý prášek," poznamenal Mikeš.

Heroin, ukázal orientační test. Podrobné chemické analýzy teprve budou provedeny, už první laboratorní rozbory ale ukazují, že se jedná o drogu o vysoké koncentraci: se 60procentním obsahem účinné látky. Tohle rozhodně nebyl heroin určený koncovým spotřebitelům, připomněl Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. „Pro distribuci takzvaně na ulici se používá heroin naředěný na zhruba 15 procent - a takto naředěná droga se prodává asi za tisíc korun za gram," konstatoval.

Právě z těchto údajů celníci propočítali, že zajištěná zásilka, za kterou by se dalo utržit snad až 728 milionů korun (ano, opravdu tři čtvrtě miliardy), by mohla pokrýt celou roční spotřebu v naší zemi. A zatím prý nic nenasvědčuje tomu, že by měla pokračovat v cestě někam dál.

Něco naznačují snad jen zkušenosti z minulosti: část dřívější zásilky zůstala u nás pro prodej v domácím prostředí, část směřovala do zemí západní Evropy a do Skandinávie, kde lze dosáhnout ještě vyšších zisků.

K hodnotě zajištěných drog se ale vedoucí celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman nechce vyjadřovat. „Pro stát nemají hodnotu žádnou," zdůraznil s tím, že po analýzách a vyhodnocení bude celý náklad za přísné kontroly zničen.

Překvapený šofér

Řidičova slova i jeho chování dávají tušit, že on neměl ani ponětí o tom, co veze navíc kromě košů na odpadky, uklízecích vozíčků či třeba plastových kelímků. To je v poslední době ostatně oblíbená pašerácká taktika: zneužít přepravní společnost, aniž by její zástupci měli potuchy, čemu napomáhají.

Je to účinné: jednak zaplatí pouze za běžný náklad a nemusí se dělit o svůj zisk, jednak vycházejí z předpokladu, že kdo nic neví, ten nic nepoví. A ani nechtěně neprozradí! Kdyby šofér tušil, co má naloženo, stěží by při celní kontrole zamaskoval nervozitu. Nebo by byl v pokušení volit nějakou „bezpečnější" trasu, která by leccos naznačila svojí neobvyklostí.

A volba trasy je právě jednou z indicií, které celní analytici sledují. Jednou, ale zdaleka ne jedinou. Je jich několik desítek. Na co vše se zaměřují, ale neprozradí. „Nemůžeme to zveřejnit; byl by to návod pro protistranu," řekl Deníku Hoffman.

V současné chvíli běží naplno vyšetřování, a to i za účasti kriminalistů. Více však celníci z taktických důvodů neprozradí - dokonce ani to, která z policejních složek s nimi na případu pracuje. Důvod? Prozatím není ustanoveno, komu byla zásilka heroinu určena, a jakékoli informace navíc by mohly zmařit vyšetřování.

A pokud detektivové něco vědí (či alespoň tuší), rozhodně to v tuhle chvíli není určeno veřejnosti. Už v sobotu prý ale byli o nálezu informováni také zahraniční kolegové, kteří vedou šetření zase po své linii.

Pašeráci nevymyslí nic novéhoPraktiky pašeráků se v průběhu času mění - byť celníci připomínají: my známe všechny možné úkryty - a najít nové prakticky nelze. Zhruba před 15 lety byly zločineckým hitem dvojité nádrže kamionů, pak pašeráci přešli na dvojité podlahy a k uložení kontrabandu začali využívat rezervní kola. V posledních letech se stále častěji objevuje ukrývání drog do legálně převáženého zboží - přičemž řidič zpravidla nemá ponětí, že veze něco nelegálního.

Drogu ukrytou v paletách pod zbožím čeští celníci odhalili už v roce 1990 na hraničním přechodu v Náchodě. Neobvyklé provedení palet tehdy přilákalo pozornost celníka, který býval truhlářem - a našla se stokilová zásilka kokainu vypravená z Kolumbie. Loni se pražským celníkům podařilo v nákladu stavebního dřeva z Ukrajiny odhalit pašované kartony cigaret.