Behrúz D. se od počátku hájil tím, že se stal předmětem manipulace našich bezpečnostních složek; obětí léčky, kterou na něj upletli čeští agenti pracující podle pokynů z USA. Trval na tom, že nemohl tušit, že se snad dopouští něčeho nezákonného, jestliže jednání s člověkem, kterého považoval za obchodníka se zbraněmi (ve skutečnosti šlo o policistu pracujícího v utajení), zahajoval v naší zemi na armádní základně ve Staré Boleslavi, přičemž byl přítomen i vysoký důstojník v uniformě, a náklad měl putovat standardně přes celnici.

Ano, u papírů se počítalo, že v nich bude uvedeno něco jiného, například náhradní díly pro auta v případě obdobných zásilek, pokud mají být přepravovány v kontejneru na lodi mezi ostatním zbožím, to však je prý obvyklé bezpečnostní opatření… „Kvůli zlodějům i třeba somálským pirátům," vysvětloval Behrúz D. v jednací síni.

Městský soud v Praze přesvědčoval marně. Loni v listopadu i letos koncem června, kdy padl druhý verdikt poté, co odvolací senát vrátil kauzu k novému dokazování, vynesla soudkyně Dana Pacholíková shodný rozsudek: tři a půl roku ve věznici s dozorem, vyhoštění a zabrání 39 987 eur.

Prvoinstanční senát spatřoval v jednání obžalovaného pokus  o provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence a také o porušení mezinárodních sankcí uvalených OSN a Evropskou unií kvůli íránskému jadernému programu i kvůli nebezpečí vypuknutí ozbrojeného konfliktu v oblasti. Pražský vrchní soud ale okolnosti případu vyhodnotil jinak a rozhodl o zproštění obžaloby. Pravomocně.

Přesto bitva paragrafů ještě zřejmě nekončí. Proti rozhodnutí odvolacího senátu Petra Píši podle informací Deníku podává stížnost státní zastupitelství.

„Klient byl vylákán do naší země, kde se stal obětí provokace připravené americkými a českými agenty," řekl Deníku advokát Michal Marini. Obhájce, který městský soud opakovaně nepřesvědčil, ale u odvolacího senátu uspěl: napoprvé částečně, když byla věc vrácena k doplnění dokazování  a napodruhé zcela. Samotný Behrúz D. si totiž, po pravdě, někdy příliš neprospěl. Když se projevily rozdíly v mentalitě, kultuře i temperamentu, v jednací síni to chvílemi vypadalo jako na „perském trhu".

Do oblasti s horkou půdou měly zamířit tisíce útočných pušek

Zapeklitá historie se začala psát bezmála před dvěma roky. Bylo to 6. října 2011, kdy Behrúz D., který předtím měl snahu o uzavření obchodu ve Spojených státech, zahájil v naší zemi jednání o dodání celkem 3500 amerických útočných pušek M4 různých modifikací, doplněných milionem nábojů z produkce vlašimské zbrojovky.

Obchodníka, který požadované zboží sliboval dodat, sehrál policista vystupující pod jménem Tomáš Siebert, což je však smyšlená identita. Povolení k odtajnění jeho totožnosti odmítlo vedení policejního prezidia vydat, navzdory pokynu vrchního soudu, a utajované dodnes zůstává i služební zařazení údajného Sieberta. Ostatně rovněž Američané odmítli poslat do Prahy k výslechu svého agenta.  S tím, že by mohl přijet jiný muž, který bude mít všechny potřebné informace.

Velmi detailně jsou naopak zmapována jednání, která Behrúz D. na podzim roku 2011 vedl s „obchodníkem" Siebertem a jeho fiktivní firmou. Shodli se na výběru druhu zboží, jeho množství, ceně i způsobu dopravy: lodí buď přímo do Íránu, nebo přes přístav v sousední Sýrii.

Ta tehdy byla méně horkou půdou, než jak se jeví dnes (byť rovněž čelila mezinárodnímu embargu). A to, že si plácli, během listopadu a prosince oba muži potvrdili celkem ve třech smlouvách, podepsaných v luxusních hotelích v centru Prahy. Počátkem loňského ledna pak z účtu společnosti  v Hongkongu, kde Behrúz D. vystupoval jako spoluvlastník, dorazilo na účet údajné Siebertovy firmy 40 tisíc eur. Záloha ve výši pěti procent z celkové dojednané částky, mající být uhrazena před vypravením zásilky.

K jejímu odeslání mělo dojít o měsíc později. Loni 16. února přicestoval Behrúz D. do naší země  podle spisu kvůli osobní kontrole  a zapečetění objednaných zbraní  a střeliva před vývozem.

V minulosti Deník v té souvislosti napsal, že jediné flinty, které u nás Behrúz D. viděl, byly ty, jež na něj mířily při zatýkání. Po jeho posledním příjezdu do naší země totiž spadla klec a on skončil ve vazbě.

Všechny okolnosti a také pozadí utajované operace, která vyvrcholila cizincovým zatčením a uvězněním, se soudům objasnit nepodařilo. Je nicméně jisté, že od počátku se jednalo o akci připravovanou jen naoko a ke skutečnému obchodu spojenému s převodem zbraní, ať už kamkoli, se neschylovalo v žádné fázi operace. O čemž ale zájemce neměl ani ponětí…