Ženu, která osudného čtvrtečního odpoledne chtěla uprchnout s cizím kojencem, policisté naštěstí dopadli velmi záhy. Po šesti minutách. Chlapeček patřil ženě, s níž se setkala v čekárně – a si půl hodiny si povídaly. Když matka šla do ortopedické ambulance se svou starší dcerou, kývla na nabídku Hany N., že na miminko v kočárku ponechaném v čekárně dohlédne. Kdo by také neměl důvěru k ženě, která o sobě tvrdila, že pracuje v mateřské škole – a zjevně to s dětmi umí!

Hana N. – ve skutečnosti nikoli pracovnice školky, ale nezaměstnaná – však s kočárkem zajela za roh, načež dítě popadla a snažila se s ním utéct. Naštěstí si jejího počínání všimla zdravotní sestra, která spustila poplach. A už po šesti minutách drželi ukradené novorozeně v náruči policisté.

Kdyby mě nechytili, dítě bych vrátila, snažila se hájit obžalovaná. „Měla jsem v tu chvíli zkrat," tvrdila. Ženě, která je podle znaleckého posudku manipulativní a lhavou osobou a jednala zcela promyšleně, hrozily až tři roky vězení. Za mříže ji soud poslal– zatím nepravomocně – na jeden rok.

Předstírané těhotenství

Spíše slovům psychiatričky nežli obžalované dávají za pravdu činy Hany N., které zjevně nebyly následkem okamžitého hnutí mysli. Devět měsíců klamala své okolí včetně nejbližších rodinných příslušníků, když předstírala, že je těhotná. A na příchod miminka se připravovala. Už během vyšetřování policisté uvedli, že dokonce absolvovala fiktivní cestu do porodnice – vrátila se ale bez dítěte.

To údajně musí ještě zůstat v péči lékařů – a rodina si je vyzvedne později. Tohle byl také důvod, proč policisté po zmaření únosu našli nedaleko nemocnice čekající auto s partnerem Hany N. a její sedmiletou dcerou – oběma náramně překvapenými policejním hemžením.

Ve skutečnosti dotyčná v porodnici hospitalizována nebyla, ale přespávala u kamarádky. Což jí ale nebránilo poslat příteli radostnou SMS zprávu, že má syna. A dokázala to navléknout tak, že partner, který za ní každodenně jezdil na návštěvy do porodnice, ji tam vždy zastihl. Pěkně převlečenou do pyžama, takže se od skutečných maminek nijak neodlišovala. Dokonce mu jednou přinesla ukázat miminko, na chvíli vypůjčené od jiné rodičky!

Dítě 'strašně chtěla'

„Omlouvám se, moc mě to mrzí," prohlásila obžalovaná u soudu a litovala, že se její skutek nedá vrátit zpět. Zdůrazňovala ale, že by chlapečkovi neublížila a určitě by ho sama vrátila. Vysvětlila také své pohnutky: dítě „strašně chtěla", nicméně snahy přijít do jiného stavu ne a ne vést k úspěchu. Pak najednou svitla naděje, že se otěhotnět podařilo. Snad.

Zklamání, když se její sny nepotvrdily, si nechala pro sebe – a vůči okolí včetně těch nejbližších nadále vystupovala jako budoucí maminka. „Žila jsem ve lži," poznamenala obžalovaná s tím, že couvnout zpět pak už prostě nešlo, a tak nadále balamutila celé okolí – včetně přítele, jemuž dokonce ukazovala údajné snímky z ultrazvuku, i svých dvou dětí.

Vyústěním se stal útěk s cizím miminkem, jehož se žena zmocnila v nemocnici. To naštěstí vyvázlo bez úhony – a kdo ví, jestli mu pravá maminka, až chlapec povyroste, bude někdy vyprávět, co se osudného 31. července odehrálo.

V době činu byla žena v podmíncePro obžalovanou se incident z nemocnice nestal prvním střetem se zákonem. Před soudem již stála kvůli zpronevěře, krádeži a neoprávněnému užívání platební karty. Dostala podmínku – a aktuálně projednávaný skutek spáchala ve zkušební době tohoto podmíněného odsouzení.