Také kriminalisté byli po zadržení dvou jednačtyřicetiletých „skimmerů“ překvapení. Muži použili do této doby neznámý způsob. Zařízení, které se podle policie nedá téměř odhalit, nainstalovali do útrob bankomatu místem, kterým se vsouvá platební karta.

| Video: Youtube

„Kamera ke snímání zadávaného PINu byla vložena do osvětlení bankomatu a dokonce napojena na elektrickou energii z něj. Nebylo tedy již potřeba externí zdroj jako v klasických případech,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle něj se pachatelé na policejní služebně k tomuto triku přiznali, vyšetřovatelé u nich navíc našli celou řadu prostředků ke skimmovaní i vysílačky.

Podnět na vzetí do vazby

„Kriminalisté s nimi zahájili trestní stíhání pro trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Zároveň podali podnět na jejich vzetí do vazby,“ informoval mluvčí Daněk.

Policie také klientům bank doporučila, jak se proti podobným praktikám podvodníků bránit a nepřijít tak o peníze. Prvním krokem je, důsledně si krýt ruku při zadávání PIN kódu, aby nebylo vidět, jaká čísla na klávenisici vyťukávají. 

„Pak skimmeři nemají šanci, protože jim chybí PIN, bez kterého jsou údaje načtené z karty bezcenné,“ poznamenal Daněk s tím, že druhou variantou je použití bezkontaktního způsobu výběru pěnez. Pak sice pachatelé nedokážou načíst údaje z karty, na druhou stranu - ne každý bankomat tuto službu poskytuje a ne každý klient ji využívá.