Případ rozbitých brýlí. Policie řeší poškození Wintonovy sochy, hledá dva muže
Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má od 30. prosince opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají dvojici mužů, z nichž jeden podle kamerového záznamu pokládá ruku na hlavu sochy a pravděpodobně s brýlemi manipuluje. Závady si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Poškozením brýlí byla předběžná škoda vyčíslena na patnáct tisíc korun.
Policie hledá také muže a ženu s dítětem. Na kamerovém záznamu je patrné, jak dítě přiloží ruku na hlavu sochy. "Bohužel další vývoj situace není dobře vidět," uvedl mluvčí.
Podle Rybanského by policisté hledanou dvojici rádi vyslechli, protože by mohla svým svědectvím přispět k objasnění případu. Informace mohou policii podat i lidé, kteří by muže nebo ženu poznali. Volat je možné na tísňovou telefonní linku 158 nebo policistům z místního oddělení Wilsonovo nádraží na číslo 974 852 740.
Policisté zabývající se případem však zajistili další videozáznam, na kterém je vidět pohyb dvojice mužů u sousoší. Záznam také ukazuje, že jeden z dvojice pokládá ruku na hlavu sochy a pravděpodobně manipuluje s brýlemi. Následně odchází k lavičce, kde si po usednutí zapaluje cigaretu.
"Podle časové osy přišla dvojice můžů ještě dříve než muž se ženou a dítětem, které jsme hledali jako svědky. V souvislosti s dalším prověřováním případu, pátráme po dvojici mužů na záznamech, pokud je poznáváte nebo máte informace, které by vedly k zjištění jejich totožnosti, kontaktujte linku 158," požádal mluvčí o spolupráci.
Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou z Československa zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora, bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží odhaleno v září 2009.
Brýle jako objekt zájmu
Charakteristické brýle se od té doby ze sousoší ztratily třikrát. Naposledy byly zhruba po pěti letech na soše obnoveny v loňském roce. Původně se mělo slavnostní odhalení sochy s novými brýlemi uskutečnit v květnu, kvůli epidemii koronaviru byla akce přeložena na polovinu září.
Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se dožil 106 let, zemřel 1. července 2015. Odjezdy stovek dětí z Československa ohroženého nacisty po železnici do Británie organizoval z vlastní iniciativy. Svůj výjimečný skutek přitom vždy označoval za "běžnou věc".
Winton byl za své činy povýšen v Británii do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Britská pošta ho před pěti lety uctila pamětní známkou.