Deník o tom informoval Zdeněk Chalupa z policejního územního odboru Praha-venkov: Jih. „Pátrací relace byla odvolána," uvedl bez bližších podrobností.

S jistotou ale ukončení pátrání souvisí s aktuálním případem šetřeným na Vinohradech kriminalisty z Prahy. Ti se od sobotního dopoledne zabývají nálezem vozidla taxislužby značky Honda s mrtvým tělem řidiče. Bližší zkoumání ukázalo, že řidič se zřejmě stal obětí vraždy. Někdo ho zastřelil.

Tomu, že se muž stal obětí vraha, nasvědčuje fakt, že se nenašla zbraň. Na místě tedy musel být ještěněkdo, kdo ji odnesl: pachatel.

Nezvěstný od čtvrtka

Dvaačtyřicetiletý muž byl nezvěstný od čtvrtečního podvečera, kdy byl naposledy v kontaktu s dispečinkem prostřednictvím vysílačky. Pak se již neozval - a žádné informace o něm neměli nejen členové rodiny a nikdo ze známých, ale ani v zaměstnání.

Pátrání, které se rozjelo již uprostřed noci ze čtvrtka na pátek, nevedlo k úspěchu, a tak se kriminalisté z Prahy-venkov obrátili v pátek večer s žádostí o pomoc na veřejnost. Právě v jejich rajonu, v oblasti Jílového na Praze-západ, byl totiž pohyb auta zmizelého muže zaznamenán naposledy.

K nalezení vozu pohřešovaného muže sice pomohl ohlas svědka - nikoli ale takového, který by reagoval na pátrací relaci. Hodinu před sobotním polednem se všímavý občan obrátil na pražskou policii s postřehem, že v Lužické ulici je již několik dnů odstavené auto parkující na stále stejném místě, což u vozů taxislužby nebývá obvyklé - a navíc se prý zdá, že je někdo uvnitř.

Tím si ale oznamovatel podle slov policisty Tomáše Hulana jistý nebyl; přes tmavá okna mohl vidět dovnitř pouze částečně. Ale: na spodní části dveří na straně spolujezdce se zdálo, že z auta prosakuje cosi jako krev…

Příčinou pravděpodobně střelba

Otřesná pravda byla zřejmá hned, jakmile policisté z pohotovostní motorizované jednotky vůz násilně otevřeli. Řidič nejevící známky života ležel zhroucený na vedlejším sedadle. Také příčina smrti byla jasná už po prvotním ohledání.

„Přivolaný lékař konstatoval, že ke smrti došlo s největší pravděpodobností vlivem střelných zranění; krom jiných i v oblasti hlavy," konstatoval Hulan. Zdůraznil nicméně, že tento závěr bude ještě muset potvrdit nařízená soudní pitva.

Místo nálezu velmi detailně prozkoumali policejní technici; při pátrání po pachateli násilného trestného činu by mohl mít nedozírnou cenu i každý sebemenší detail získaný mezi prvotními poznatky. Policisté proto místo nejen ohradili páskou, ale kolem auta s tělem zesnulého postavili i stanové zástěny.

Jednak proto, aby vyšetřovací tým měl klid na práci, jednak z toho důvodu, aby místo s mrtvým tělem zůstalo skryto před nepovolanými pohledy. Na veřejně přístupných místech, kde pracují detektivové z pražské mordparty, není v poslední době takový postup neobvyklý.

Opět se hledají svědci

I nyní by policisté přivítali pomoc všímavých občanů. Kriminalisté hledají svědky, kteří si v oblasti křižovatky Lužické ulice se Šumavskou všimli něčeho zvláštního či neobvyklého - a to během čtvrtečního večera, kdy se automobil na místě objevil. Nejde ale jen o poznatky v souvislosti s pohybem vozu Honda CR-V s označením taxislužby.

Jakékoli postřehy, které by s případem mohly souviset, lze předat kriminalistům prostřednictvím linky 158. Pomoci mohou nejenom případné informace o výstřelech, ale podle slov kriminalistů je cenný skutečně jakýkoli poznatek o okolnosti mimořádného charakteru.

O informace policejní detektivové žádají i zákazníky, které ve čtvrtek vpodvečer vezl taxikář středního věku ve zmiňovaném rozměrném autě značky Honda tmavě šedé metalické barvy. „Zároveň prosíme o svědectví i kolegy zemřelého, kteří by mohli upřesnit skutečnosti týkající se některého z posledních zákazníků, ne-li toho úplně posledního," vyzval Hulan v sobotu večer.

O svědectví k tomuto případu budou kriminalisté zřejmě žádat i někoho z kolegů působících u městské policie. Vůz s mrtvým tělem uvnitř totiž údajně měl na skle nalepený lísteček, jaké strážníci rozdávají kvůli nesprávnému stání v modré zóně.

Hlídka vypisující „parkovačky" si však zjevně nevšimla ničeho podezřelého. Ostatně i oznamovatel, který policisty přivolal poté, co nahlížel dovnitř, si nebyl jistý; na tělo ležící přes sedačky skutečně nebylo dobře vidět.