Podle slov Štěpánky Zatloukalové z centrály policie pro Prahu-venkov se skutečně vyplatí udělat vše pro to, aby nezvaným hostům majitelé nemovitostí jejich záměr co nejvíce ztížili. „Otevřená okna, neuzamčené dveře – to jsou přímo pozvánky pro zloděje. V chatách, kde celou zimu nikdo není, majitelé často nechávají starožitnosti či elektrospotřebiče jako televizory, rádia a podobně,“ připomněla Zatloukalová.

Zvlášť majitelé sezonně využívaných chat se ale někdy řídí heslem: co má povolit, ať povolí bez problémů. Vycházejí totiž z předpokladu, že pokud si nenechavec opuštěnou nemovitost vyhlédne, dovnitř se dostane tak jako tak; je to pouze otázka řasu – a také výše škod, které při tom napáchá. Kriminalisté, kteří vyjíždějí na místa činu, potvrzují zkušenost z letité praxe i z poslední doby: škoda na odcizených věcech je někdy mnohdy menší než škoda vzniklá poničením dveří, oken a zařízení.

Vyšetřovatele nejvíc trápí, že pachatelé před nimi zpravidla mají obrovský časový náskok. Není výjimkou, že se na řádění zločinců přijde i s odstupem několika týdnů. „Chaty majitelé v zimním období kontrolují jen málo. Je pak těžké určit, kdy k vloupání došlo,“ podotýká Zatloukalová. „A jedním dechem dodává: „I při vloupání do rodinných domů, přístavků, garáží a firem je velmi důležité tuto skutečnost oznámit policistům co nejdříve – a důkladně popsat vše, co zmizelo.“

Žebříky i nářadí jsou riziko

Jistým varováním (a také poučením, že je dobré neponechávat na místě nic, co by pachatelům usnadnilo provedení jejich zločineckých úmyslů – jako třeba žebříky či nářadí použitelné k páčení nebo vyrážení dveří) může být několik případů z poslední doby:

  • Během noci vnikl v Dobřichovicích neznámý pachatel na oplocený pozemek. Ze zahrady si vypůjčil žebřík, který přistavil k domu – a rozbil okno vedoucí na schodiště prvního patra. Pak vnikl do domu, který prohledal, věci v bytě rozházel a odnesl si elektroniku, peníze i šperky. Při odchodu již použil dveře vedoucí na zahradu. Odnesl si kořist téměř za půl milionu.
  • Přístřešek u chaty v obci Čísovice navštívil dosud neznámý zloděj, jenž k vloupání využil dvou týdnů, kdy zůstávala nemovitost opuštěná. Pachatel poškodil eternitovou střechu a vzniklým otvorem vnikl dovnitř, aby odcizil hliníkový třídílný žebřík v hodnotě 1500 Kč. Škoda na poničené střeše dosahuje téměř stejné výše.
  • V Roztokách zloděj vypáčil boční plastové dveře novostavby rodinného domu a vnikl dovnitř. Odnesl si akuvrtačku v hodnotě 2500 Kč a příklepovou vrtačku za deset tisíc. Dohromady tedy kořist za 12 500 Kč – kvůli poničení budovy je ale způsobená škoda ještě o 35 tisícovek vyš­ší.
  • V Černošicích kdosi překonal oplocení neobydleného hospodářské usedlosti. Na dvoře pak přeštípl zámek od stodoly. Ukradl uschované okapové svody, hliníkové lešení a kabely k elektroinstalaci. Celková hodnota lupu se vyšplhala na 30 tisíc.