Celkem policisté zadrželi osm členů zlodějské skupiny ve věku od 19 do 46 let; tři muže a pětici žen. Všichni jsou podezřelí z krádeže, za což jim v případě uznání viny hrozí až dvouleté tresty. Podle kriminalistů šlo o velice dobře organizovanou skupinu zlodějů s předem jasně rozdělenými úlohami, proti jejímuž řádění neměl personál prodejny šanci. Ve sportovní hantýrce by se to nazvat jako přečíslení. Navíc za situace, kdy útok stíhal útok, přičemž obrana nemohla kličky a úskoky odehrávající se po celém hřišti ani sledovat; natož proti nim účinně zasáhnout.

Čtěte také: Nemocní pašeráci pervitinu vyvázli s podmínkami 

Vlastní finta nebyla podle slov Evy Kropáčové z ředitelství pražské policie nijak složitá: šlo o to vtrhnout do provozovny, způsobit tam co největší rozruch – a v nastalém zmatku krást. „Skupina dospělých s dětmi pokaždé vstoupila do provozovny, kde odlákala prodavačky a následně někteří z nich odcizili z regálů různé zboží. Při krádežích si ženy i muži počínali velmi zkušeně; každý již při vstupu do prodejny přesně věděl, co má dělat," shrnula zlodějské řádění Kropáčová.

Důležitou roli hrály podle jejích slov děti. Jak ty, které již samy běhají, tak i kojenci a batolata v kočárcích. Menší děti měly za úkol pobíhat, křičet a odlákávat pozornost třeba i shazováním zboží z regálů, ty odrostlejší se někdy už zapojovaly i přímo do krádeží. „Někdy žena s kočárkem zaměstnala prodavačku za pokladnou a nechala si ukázat několik druhů vystaveného zboží, zatímco ostatní brali věci z regálů a cpali si je pod oblečení. Jindy ostatní zaměstnali i několik prodavaček – a žena kradla věci a uschovávala je přímo do kočárku k malému dítěti," přiblížila Kropáčová taktiku, která se měnila podle okolností na místě.

Další příslušnice pražské policie, kriminalistka, která se na rozkrývání případu podílela, připomněla, že zlodějský gang kradl věci nejen pro vlastní potřebu, ale brali cokoli, co se dalo dále zpeněžit. „Některé věci byly prodávány do vietnamských provozoven typu večerka," přiblížila vyšetřovatelka, kde našli chmatáci odbytiště.

Skupina, která řádila v Praze (a policejní detektivové předpokládají, že vyjížděla i mimo území hlavního města) dále než rok, si skutečně nevybírala. Oblíbené byly návštěvy drogerií či prodejen se značkovým oblečením, stranou pozornosti nevítaných „zákazníků" však nezůstaly ani chovatelské potřeby, trafika, ale také lékárny a prodejna se zdravotnickými pomůckami. „V jednom případě dokonce skupina odcizila kabelku ženě sedící u stolečku v rychlém občerstvení," doplnila Kropáčová. Nyní se o některé děti, jejichž rodiče skončili v policejních celách, museli postarat příbuzní.

To, že zloději nebyli vybíraví, dokazuje rozmanitost jejich nájezdů. V lékárně na Praze 2 například sebrali dvacet zubních past, deset krémů, devět ústních vod, tampony, sprchové gely – a hodily se jim i těhotenské testy. Kořistí v trafice na Praze 1 se zase stalo přes sto krabiček různých druhů cigaret. A ani z chovatelské prodejny na Praze 5 toho nezmizelo málo. Během několika minut se z regálů ztratilo pět půlkilových značkových granulí, dvě balení o hmotnosti 0,8 kg, čtyři balení po 1,5 kg – a dokonce i čtyřkilový pytel granulí pro domácí mazlíčky!

Konečný účet za zlodějské rejdy vyšetřovatelé zatím nevystavili. Šetření stále pokračuje a kriminalisté přivítají, pokud se jim ozvou i další okradení, kteří případ dosud neohlásili.