Ve více než dvouhodinovém projevu se věnoval především tomu, jak byl podle jeho názoru v případu zneužit jeho syn, Andrej Babiš mladší. Spoluobžalovaná Babiše Jana Nagyová řekla, že se žádný trestný čin nestal a ani stát nemohl. Rozsudek soud vynese v pondělí 9. ledna.

"Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. Dodnes nevím, proč tady před soudem s paní Nagyovou stojíme," řekl na úvod svého přednesu Babiš.

Babiš mladší byl podle obžalovaného poslance kvůli kauze zneužit pro politické účely. V případu původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Duševní stav Babiše mladšího posuzovali v řízení u soudu znalci, psycholožka ve znaleckém posudku uvedla, že kvůli diagnóze schizofrenie je obecná věrohodnost svědka snížená, u specifické věrohodnosti podle ní ale převažují faktory, které jeho věrohodnost podporují.

Psycholožka se vyjadřovala i ke vztahu Babiše mladšího s otcem. "Bytostně se mě dotýká, když ze mě někdo dělá účelově špatného tátu," reagoval dnes Babiš. Soudu předložil fotografie, které mají dokázat, jak se o syna staral. Opětovně prohlásil, že tvrzení o tom, že nechal unést svého syna na Krym, je lež.

Poslanec chtěl mluvit také o médiích a o novinářce Sabině Slonkové, předseda trestního senátu Jan Šott ho ale napomenul, že by měl mluvit k věci. Později Babiš v projevu zkritizoval Slonkovou a také jejího kolegu Jiřího Kubíka za to, že v roce 2018 ve Švýcarsku vedli s Babišem mladším rozhovor a natáčeli ho skrytou kamerou.

Pokračování hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), středa 4. ledna 2023, Městský soud v Praze.
Kauza Čapí hnízdo: Žalobce navrhl pro Babiše podmínku a pokutu deset milionů

Babiš také desítky minut citoval z knihy, která obsahuje pasáže ze soukromé komunikace jeho syna. Ze zpráv podle něj mimo jiné vyplývá, že Babiš mladší vysazoval léky na schizofrenii. Soudce Babiše opět napomenul, že se už delší dobu vyjadřuje k věcem, které s případem souvisí jen okrajově. „Okrajové nejsou, protože to je o motivaci mého syna,“ reagoval Babiš.

Úryvky podle něj dokazují jak různí lidé s jeho synem manipulovali. Zmínil mimo jiné režiséra Víta Klusáka, novináře Pavla Šafra i lidoveckého europoslance Tomáš Zdechovského. "My jsme měli skvělý vztah, až ho tyhle skety postavily proti mě," doplnil Babiš.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle Šarocha to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky.

Druhá obžalovaná, Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová, podle státního zástupce úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace vznikla podle žalobce škoda 49,9 milionu korun. Nagyová se podle Šarocha dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak pomoci k dotačnímu podvodu.

Babiš dnes také řekl, že finanční zájmy EU podle něj nemohly být poškozeny, protože ministerstvo financí vyňalo Čapí hnízdo z evropských dotací. Zmínil i zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který udělení dotace prověřoval. V prosinci 2017 vyšetřování ukončil s tím, že existuje podezření na dotační podvod. Zkritizoval dále i rozhodnutí tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v roce 2019 jeho stíhání obnovil poté, co bylo zastaveno.

Žádný trestný čin se nestal, řekla Nagyová k Čapímu hnízdu

Spoluobžalovaná bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo Jana Nagyová řekla, že se žádný trestný čin nestal a ani stát nemohl. Závěrečnou řeč po přestávce začne přednášet i Babiš, už ve čtvrtek jeho právníci avizovali, že chce mluvit asi tři hodiny. Nagyová se podle státního zástupce Jaroslava Šarocha dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak pomoci k dotačnímu podvodu.

Nagyová podle obžaloby požádala v únoru 2008 o dotaci, "ačkoliv si byla vědoma toho, že společnost Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky pro poskytnutí této dotace".

Kandidáti na prezidenta pro volby v lednu 2023
Kampaně očima experta: V čem bodují Babiš, Pavel či Nerudová a chyby soupeřů

Nagyová odmítla, že by společnost Farma Čapí hnízdo byla z Agrofertu vyvedena účelově. Vyjadřovala se i k problematice relevantních trhů. Posouzení toho, zda Farma Čapí hnízdo a Agrofert působily na stejných relevantních trzích, je podle žalobce stěžejní otázkou případu.

Státní zástupce podle Nagyové našel její údajnou motivaci k trestnému činu v tom, že Čapí hnízdo považovala za svůj projekt a chtěla pro něj prý získat dotaci za každou cenu. Žena řekla, že to, že projekt považovala za svůj, ji naopak motivovalo se žádné chyby nedopustit. Podotkla, že existovaly i jiné programy s volnějšími podmínkami, v nichž mohla společnost o dotaci žádat. Celá kauza podle Nagyové dopadla nejen na její pověst, ale také na rodinu.

"Já si neumím představit, že po tomhle všem by soud mohl říct, že jsme vinni, nicméně po těch mnoha letech, co si to prožíváme a zažíváme, tak už obávám se, že možné je všechno," řekla Nagyová novinářům o přestávce soudu. Šaroch zhodnotil závěrečnou řeč Nagyové jako "emocionální výpověď" člověka, který je souzen.

Není důkaz o tom, že by se Babiš dopustil trestného činu, řekl jeho obhájce

Neexistuje žádný důkaz o tom, že by se bývalý premiér a nynější kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) dopustil v souvislosti se společností Farma Čapí hnízdo jakéhokoli trestného činu. U pražského městského soudu, který případ kolem dotace na stavbu kongresového areálu projednává, to uvedl Babišův obhájce Michael Bartončík. Soud požádal, aby poslance obžaloby zprostil. Závěrečné řeči dnes ještě pronese Babiš i druhá obžalovaná, jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba vinu v minulosti odmítli. Soudce Jan Šott rozsudek vynese v pondělí v 09:00.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro oba obžalované tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chce pro ně také peněžité tresty, u Babiše ve výši deset milionů korun, u Nagyové 500.000 korun.

Bartončík upozornil na to, že Babiš je obžalovaný z pomoci k trestnému činu dotačního podvodu. To by ale podle advokáta znamenalo, že Nagyová podle konstrukce obžaloby trestný čin vymyslela a požádala Babiše o pomoc. "Zatímco organizátor může trestný čin zosnovat, pomocník vstupuje do děje poté, co se pachatel rozhodl trestný čin spáchat," řekl Bartončík. Babiš byl kvůli organizátorství původně stíhán, policie ale později čin překvalifikovala.

Advokát také upozornil, že většina důkazů provedených u soudu se týkala buď jiného období, než obžaloba popisuje, nesouvisela podle něj také s jednáním, které je Babišovi kladeno za vinu. Některé svědky Bartončík označil jako nedůvěryhodné, zmínil například podnikatele Jana Bareše, který u soudu řekl, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci od státu nemají nárok.

Bartončík dodal, že žádná z podmínek dotace nestanovovala, že by žadatel nesměl mít vztah k jiné společnosti. Babiš podle obhájce nikdy nepopíral, že záměr obnovit semtínský statek byl jeho. Šlo podle něj o veřejně známé okolnosti, o kterých věděl i Regionální operační program (ROP) Střední Čechy, který dotaci vypsal. Na to, že byla společnost malým a středním podnikem, pro které byla dotace určena, to podle obhájce nemělo vliv.

Jiří Přibáň
Babiš může vyhrát snáz, než mu průzkumy předpovídají, říká Jiří Přibáň

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Babišův syn Andrej Babiš mladší jako svědek u soudu vypověděl, že listinu o převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo nepodepsal. Šaroch ve čtvrtek řekl, že v takovém případě se nabyvatelem akcií nestal a a čtvrtina akcií společnosti Farma Čapí hnízdo by tak zůstala ve vlastnictví Agrofertu, což by znamenalo, že Farma Čapí hnízdo nemohla být samostatným malým a středním podnikem. To dnes ale Bartončík odmítl, pokud by podle něj byla pravda, že akcie nenabyl Babiš mladší, fakticky by připadly tomu, kdo je reálně držel.

Výpověď Babiše mladšího je podle Bartončíka v rozporu s dalšími důkazy. Podle obhájce je ovlivněna nejenom tím, že má Babiš mladší schizofrenii, ale také snahou poškodit jeho otce. Bartončík popřel, že by byl převod akcií účelový.

Obhájce Nagyové Josef Bartončík už ve čtvrtek soud požádal o zproštění své klientky, podle dalšího Babišova obhájce Eduarda Bruny se politik trestného činu nedopustil.

Šott Babiše na počátku hlavního líčení loni v září upozornil, že skutek popsaný v obžalobě by případně mohl být kvalifikován i jako pomoc k poškození finančních zájmů EU. Podle Bruny by tak ale byla porušena zásada retroaktivity, tedy na fakt, že skutek je trestný jen v případě, že jeho trestnost byla zákonem stanovena dříve, než byl spáchán. Šaroch v závěrečné řeči uvedl, že Babišovo odsouzení za tento trestný čin nenavrhuje, jeho trestná činnost podle žalobce skončila právě před zavedením trestného činu do zákona.

V kauze Čapí hnízdo skončily závěrečné řeči

U pražského městského soudu dnes své závěrečné řeči přednesli oba obžalovaní, bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba dnes soud požádali, aby se vyhlášení rozsudku nemuseli zúčastnit. Babiš nicméně po jednání novinářům řekl, že se ještě ohledně účasti poradí se svým právníkem.

"Myslím, že je absolutně skandální, jakým způsobem se tady vede politický boj," řekl po jednání novinářům Babiš. Nejhorší je, když lidé zneužijí nemocné děti proti politikovi, řekl. Poněkolikáté zopakoval, že celý proces je vykonstruovaný. "Nebyl předložen jeden důkaz, že bychom něco byli udělali protizákonně, ani paní Nagyová ani já," dodal.

Soudce po Babišově závěrečné řeči požádal strany, zda by souhlasily s tím, aby Babišova závěrečná řeč nebyla přepisována do protokolu, ale byla založena jako zvukový záznam. Babišova řeč byla podle Šotta specifická a protknutá citacemi, bylo by proto složité ji přepsat tak, aby dávala smysl.

Na pondělní jednání bude soud opět vydávat vstupenky

Soud bude na pondělní jednání v kauze Čapí hnízdo, kdy se očekává vynesení rozsudku, opět vydávat vstupenky. Líčení se uskuteční v jednací síni pražského městského soudu, která má kapacitu 75 míst. Informoval o tom dnes mluvčí soudu Adam Wenig. V kauze čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Státní zástupce pro ně žádá tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou a peněžité tresty.

Soud chce vydáváním vstupenek předejít přeplňování jednací síně. "Vstupenky budou vydávány před místností č. 302, a to do doby, dokud nedojde k jejich vyčerpání," uvedl mluvčí. Vstupenky bude u vchodu kontrolovat justiční stráž.

Český prezident Miloš Zeman (na snímku z 7. prosince 2022).
Zeman bude volit Babiše. Má zkušenost s politikou, zdůvodnil

Určitý počet míst bude vyhrazen pro média. O kolik míst se bude jednat, neupřesnil. Každá redakce ale podle mluvčího bude mít nárok na jednu vstupenku. Novináři se musí u Weniga předem akreditovat do pátečních 14 hodin. "Pokud by za redakci mělo zájem více osob, mohou se ucházet o takzvané obecné vstupenky. Je však potřeba, aby zájemci dorazili s dostatečným časovým předstihem, neboť vstupenek je omezený počet a přednost dostanou ti, kteří dorazí dříve," dodal.

Během hlavního líčení soud novinářům umožní pouze zvukový přenos. Natáčet a fotiografovat budou moci pouze před zahájením líčení.

Soud vydával vstupenky na jednání v kauze Čapí hnízdo už na začátku projednávání loni v září. Poté od toho ustoupil.