Třetí větev kauzy spadá do období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Jednoho z obviněných – podle kontextu Dbalého – viní policie z trojího přijetí úplatku a z trojnásobného porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což hrozí pět až 12 let vězení. Druhý obviněný může dostat totožný trest za přijetí úplatku a za pomoc k porušení povinnosti. Zbývající dva stíhaní čelí obvinění z podplácení a také z pomoci k porušení povinnosti a lze jim uložit roční až šestileté vězení.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce v Praze Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní s korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.
Sněžím! Dbalého hnala ke korupci sběratelská vášeň. Exředitel dostal rozsudek

Dbalý byl ve třetí větvi případu již obžalovaný, a to za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici nejméně o 17,8 milionu korun. Státní zástupce však obžalobu od pražského městského soudu z procesních důvodů stáhl, a to proto, aby ji spojil do společného řízení s další obžalobou, kterou v souvislosti s touto kauzou původně podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Věc se proto znovu dostala do stadia vyšetřování.

Pražský městský soud chtěl toto stíhání Dbalého dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Matula s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost.

Tresty se nesčítají

Dvaašedesátiletý Dbalý si aktuálně odpykává ve vězení desetiletý trest, který mu za první dvě větve korupční kauzy uložil minulý měsíc pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozsudku, podle nějž bral lékař za zmanipulování nemocničních tendrů milionové úplatky, je i propadnutí majetku a povinnost podílet se společně s dalšími odsouzenými na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun. Primáře chirurgie Toběrného poslaly soudy do vězení na šest let a stanovily mu pětimilionový peněžitý trest.

Vladimír Dbalý - Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (na archivním snímku).
Dbalý si odpyká deset let, soud mu potvrdil trest propadnutí majetku

V českém právním řádu se tresty nesčítají, Dbalému tak lze za přijímání úplatků celkově uložit maximálně 12 let vězení. Trestní zákoník však u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.