Na rozdíl od jiných velkých měst, kde v několika případech došlo i na vyklízení prostor železničních stanic a zastavování dopravy v jejich okolí - od Chomutova přes Liberec, Olomouc a Ostravu až po Brno. V Praze zůstalo jen u kontrol; situace se nezdála být tak vážná, aby bylo třeba cestujícím narušovat jejich plány a železničním společnostem jejich grafikony.

Bezpečnostní opatření po celé republice odstartovala jediná hrozba. Anonym totiž dráhám e-mailem nahlásil uložení bomby na „hlavním nádraží", která exploduje deset minut po páté odpoledne - neuvedl ale, o kterém městě hovoří. Policisté nemohli nic podcenit - měli nicméně čas na přípravu. Zpráva elektronické pošty totiž dorazila už v noci.

Už pouhý čas odeslání přitom odborníkům napoví víc, než by leckdo očekával: dá se předpokládat, že dotyčný odesílající varování s tak velkým předstihem nemínil svou naplnit; lze navíc usuzovat, že vůbec nejde o vážně míněnou pohrůžku, ale spíše výplod opilecké zábavy.

Milionová pokuta

Tento předpoklad pak lze ještě utvrdit analýzou obsahu sdělení a porovnáním s jinými bombovými pohrůžkami. Už ve středu byla hlášena rovněž nastražená nálož na nádraží; tentokrát se zacílením přímo na Prahu. Ani v jednom případě nebylo nazeleno nic podezřelého; nikomu se také nic nestalo.

Pokud se původce anonymní hrozby podaří dopadnout, bude to „legrace" nejspíš za miliony. V obdobných případech totiž složky integrovaného záchranného systému vyčíslují náklady zbytečných zásahů, které pak uplatňují jako náhradu škody - a rovněž v případě dopravců lze počítat s tím, že přihlásí s požadavkem na náhradu škody související se zpožděním spojů a budou po původci anonymní hrozby požadovat peníze.