Obchodu údajně spojeného s korupcí. Obžalobě v kauze tatrovek čelí někdejší ministr obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž.

Slova o tom, že za několik milionů je možno vyřešit problémy mezi firmami Tatra a Praga (týkaly se subdodávek problematických náprav a vyústily v ukončení spolupráce obou firem), která měl Barták pronést v únoru roku 2008 v rozhovoru s ním ještě jako ministerský náměstek, Cabaniss vnínal jednoznačně jako řeč o úplatku.

Nyní už si ale svědek nevybavuje, zda tehdy při návštěvě střelnice Centreville (kde byl Barták přítomen jako jeden z členů delegace vedené tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem) byla řeč o milionech v dolarech, nebo v českých korunách. Ze spisu ale plyne, že se mělo jednat o pět milionů americké měny; na české koruny tedy více než 80 milionů.

V rámci obsáhlé výpovědi, která se protáhla na celodenní program jednání soudu, Cabaniss zavzpomínal na vše, co si kolem projednávané záležitosti pamatuje. Mimo jiné potvrdil, že to byl on, kdo Bartáka oslovil jako první - a nikoli naopak. Chtěl mu prý jako zástupci resortu obrany poděkovat za důvěru, kterou firma Tatra získala v souvislosti se zakázkou zahrnující stovky vozidel určených pro pohyb v terénu.

Barták označuje situaci za nedorozumění

Bartákova slova ale svědka podle jeho slov zaskočila. „Náměstkovo vyjádření jsem považoval za krajně nevhodné," zopakoval u soudu to, co již dříve nadiktoval do protokolů. Vysvětlil také, proč údajnou korupční nabídku ohlásil až s výrazným zpožděním. Souviselo to prý s nástupem vlády premiéra Petra Nečase, která si jako jeden ze svých hlavních cílů vytyčila právě boj s korupcí.

Barták ale takovýhle způsob vedení rozhovoru odmítá. Naznačuje, že šlo o nedorozumění, kdy se ve skutečnosti snažil získat kompenzaci pro velkou českou firmu, která přišla o zakázku. Nic víc a nic míň. Snažit se jednat o úplatku v místnosti zaplněné lidmi - to by z Bartákova pohledu udělal jen sebevrah.

Stejně jako exministr odmítá jakoukoli vinu i Smrž, obžalovaný z pokusu o podvod. Ten se prý snažil vylákat z manažerů Tatry peníze tím, že předstíral své kontakty a možnost ovlivňovat rozhodování ministerstva obrany i vlády.