Před senát Nejvyššího soudu ČR se dostalo projednávání stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) právě v souvislosti s rozhodnutím vrchního soudu. Nesouhlasí s jeho výhradami týkajícími se povolení policejních odposlechů, které jsou v kauze považovány za jeden z klíčových důkazů.

Postup v kauze se nijak nevymykal běžné praxi 

Figuruje v ní 11 souzených mužů a žen – nicméně kauza je spojována především se jmény Ratha plus jeho spolupracovníků Petra Kotta a jeho nynější manželky Kateřiny, dříve Pancové. Tato trojice také původně dostala nejvyšší tresty (a to jak odnětí svobody, kdy Kottovým krajský soud vyměřil jen o rok méně než Rathovi, tak i citelné tresty peněžité).

Rozhodnutí vrchního soudu o zrušení verdiktu kvůli nezákonnosti použitých odposlechů a vrácení věci k novému projednání soudu první instance překvapilo nejen laiky, ale i významnou část odborné veřejnosti. Postup v Rathově kauze se totiž nijak nevymykal běžné praxi – a tudíž i nynější jednání v Brně je sledováno s mimořádnou pozorností. Verdikt by zřejmě měl padnout v pátek. Mohl by mít zásadní dopad na další kauzy, v nichž hrají klíčovou roli právě odposlechy, ale také na budoucí postupy policie, státních zastupitelství i soudů.