Muž čin nepopíral, hájil se však tím, že nechtěl vraždit. V dovolání se obhajoba domáhala překvalifikování činu na pokus o zabití v důsledku „omluvitelného pohnutí mysli".

„I když lze připustit, že obviněný jednal v silném rozrušení, není možné pominout, že tento stav nebyl vyvolán žádným vnějším podnětem nějaké výjimečné závažnosti a intenzity, ale vyplýval z osobních vlastností obviněného," rozhodl Nejvyšší soud.

Připomněl, že útočník sám incident vyvolal a nedokázal jej udržet v mezích běžné verbální rozmíšky s bývalou manželkou. „Za tohoto stavu je vyloučen závěr, že silné rozrušení obviněného vyplývalo z ‚omluvitelného hnutí mysli'," stojí v usnesení.

Dva nože

Muž se v roce 2014 vypravil se dvěma kuchyňskými noži za svou bývalou manželkou, která pracovala v metru jako dozorčí turniketů. Když se žena vyklonila z okénka, chytil ji za krk a začal ji tahat ven. Poté vykopl dveře a vnikl do místnosti, kde ženě mezitím přispěchal na pomoc její kolega a zároveň partner. Útočník jej bodl do břicha, nůž zasáhl i játra. Žena mezitím stihla přivolat pomoc. Brzká operace napadenému zachránila život.

Původně pachatel dostal 12 let vězení za pokus o dvojnásobnou vraždu. První verdikt ale Nejvyšší soud zrušil s tím, že bývalou manželku možná útočník nechtěl zavraždit, ale jen postrašit. Poté dostal útočník mírnější, jedenáctiletý trest za pokus o jednu vraždu.