"Přátelé, už za chvilku začínáme! Nefoukejte v průvodu prosím kouř policistům do obličeje, mohou sázet, ale tráva to nebude," psali pořadatelé tradičního pochodu Prahou v dobrém rozmaru na Facebook v sobotu před polednem. "Prosíme také, abyste za sebou nenechávali odpadky a volně pobíhat psy. Díky a legalizujeme!"

Policie přijala standardní opatření, na němž se podílelo několik desítek policistů pořádkové, dopravní i kriminální služby.

"Prioritou policie bylo zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy, veřejného pořádku a potírání případné kriminality," informoval policejní mluvčí Jan Rybanský a dodal, že jeho kolegové prováděli namátkové kontroly účastníků se zaměřením na užívání drog.

Přestože Robert Veverka, předseda spolku Legalizace.cz, varoval příznivce "trávy", aby opravdu nekouřili jointy policistům pod nos, byli čtyři lidé zadrženi. Jsou podezřelí ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Podporovatelé legalizace této lehké drogy měli transparenty jako "I tráva má svá práva", "Utni řepku, zasej travku" či "Voní hezky" si ovšem na internetu stěžovali, že je kontrolovali "fízlové v civilu".

Policie celkem řešila přes 130 přestupků, mezi nimiž bylo i veřejné pohoršení (vyřešeny příkazem na místě), a zadržela 190 gramů marihuany.

Piráti: Legalizace vynese víc než EET

Jednadvacátý ročník Million Marihuana March navštívil rovněž předseda pirátů Ivan Bartoš. Parlamentní strana má legalizaci dlouhodobě v programu a chystá se ve sněmovně předložit návrh zákona, podle něhož by dospělí lidé směli sami vypěstovat, usušit a zpracovat malé množství konopí.

Například poslanci Tomáši Vymazalovi vadí, že mají být lidé kriminalizováni za činnost, která nemá žádnou společenskou nebezpečnost.

Pochod Million Marihuana March.Zdroj: Deník / Vladimír Šťastný

Místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek zase nedávno prohlásil: "Legalizace marihuany by vynesla 3,2 miliardy korun, což je více, než vynesla celá EET (elektronická evidence tržeb."

V Česku je legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih. Od roku 2013 bylo vydáno na předpis téměř pět kilogramů léčebného konopí, které obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC.

Trávu však kromě zhruba desetiny populace, která ji potřebuje například na tlumení bolesti, užívá podle údajů z roku 2015 skoro každý pátý obyvatel země. Je oblíbenou drogou hlavně u mladých lidí a studentů.