Jednak je od června nařízeno noví soudní jednání, jednak se advokát Josef Lžičař jako právní zástupce podezřelého člena panovnické rodiny Hámida bin Abdal Sáního hodlá obrátit na Ústavní soud ČR. Chce se domáhat zrušení mezinárodního zatykače vydaného českými úřady, kvůli němuž nepotrestanému princi může hrozit zadržení, kdykoli by opustil svou zemi.

Tento stav, který trvá již pět let, může být podle Lžičařových slov v rozporu s Mezinárodním paktem o občanských a politických právech, protože klientovi fakticky znemožňuje vyjet ze své země. Lžičař míní, že mezinárodní zatykač není na místě, jestliže adresa princova pobytu v Kataru je známá - a české úřady mu na ni nikdy nedoručily žádnou obsílku.

Propuštění na kauci

Případ vzbudil značný rozruch v srpnu roku 2005, kdy byl cizinec, který se podle nepravomocného verdiktu dopustil během pobytu v Praze 15 případů sexuálního zneužívání příliš mladých slečen, odsouzen na 2,5 roku. Nepodmíněně. Dříve, než mohla být kauza dořešena a pravomocně uzavřena, však tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o předání kauzy do Kataru, kam byl promptně převezen i obžalovaný.

Muž, který byl u nás stíhán vazebně, putoval do vězení i doma - tam však pobyl jen dva dny. Pak byl propuštěn na kauci. O dva roky později tamější prokurátor kauzu ukončil; dospěl k závěru, že člen panovnické rodiny již byl dostatečně potrestán umístěním do české vazby, kde strávil 340 dní.

Mezinárodní zatykač

U nás ale kauza žije dál. Na základě novoroční amnestie prezidenta Václava Klause byla loni část případu zastavena, a to podle ustanovení o stíháních, která se táhnou déle než osm let. Zbývajícími skutky, které údajně měly být spáchány po 1. lednu 2005, se pak má znovu zabývat obvodní soud.

V praxi tak lze očekávat snížení původně vyměřeného trestu, pokud by soud opětovně dospěl k závěru o vině obžalovaného. Právě tento proces je naplánován od června až do příštího února. Obžalovaný se zřejmě neobjeví, protože by mu hrozilo zadržení. Na základě onoho mezinárodního zatykače.

Stále uzavřeno není také policejní prošetřování jednání exministra Němce a jeho podřízených v souvislosti s předáním kauzy do Kataru.