"Ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Tato záležitost mě profesně, lidsky i materiálně poškozuje," uvedl Čáp u pražského městského soudu v prohlášení, po jehož přečtení nechtěl odpovídat na další otázky. Zdůraznil, že společnost nectí presumpci neviny, a proto se po svém obvinění musel mimo jiné vzdát svých pozic ve statutárních orgánech a musel si obstarat půjčky na běžný život.

Čáp působil v čele České konsolidační agentury do jejího zániku na konci roku 2007. Obžaloba tvrdí, že nejpozději v prosinci 2007 se dohodl se svým známým ze studia Dbalým, že jej lékař zaměstná v nemocnici jako svého osobního konzultanta. Součástí dohody údajně bylo to, že mu za to Čáp bude platit 20 tisíc korun měsíčně. Smlouva platila do dubna 2008, poté Čáp získal bez výběrového řízení nemocniční veřejnou zakázku na poskytování metodické podpory.

Tři čtvrtě milionu jako úplatky?

"Oba od samého počátku věděli, že služby metodické podpory (…) poskytovány nebudou, neboť Nemocnice Na Homolce disponovala dostatečným odborným aparátem a poskytování služeb metodické podpory od externího dodavatele nepotřebovala," uvedl dnes státní zástupce Zdeněk Matula.

Dbalý si podle Matuly při schůzkách v restauracích od Čápa převzal úplatky v celkové výši nejméně 760 tisíc korun. Čáp už dříve označil své trestní stíhání za hloupost. "Předával jsem mu pouze dárky a drobné pozornosti," uvedl. Zmínil se například o knihách nebo lahvích alkoholu. "Státní zástupce to nazývá úplatky, já to nazývám standardní péčí o klienta," podotkl.

Čápovi hrozí za podplácení a za pomoc k porušení povinnosti při správě cizího majetku až šest let vězení. Dbalého může soud za přijímání úplatků potrestat až 12 lety odnětí svobody.