Tým preventistů pro ubytovanou mládež připravil besedu nejen o špatných koncích, k nimž může vést nezvládnuté experimentování s drogami, ale také třeba o zprvu mámivě vyhlížejících nebezpečích číhajících na internetu.

Značná pozornost byla věnována rovněž popíjení alkoholu, kdy se po dotazech na vlastní zkušenosti mezi čtyřmi desítkami posluchačů ve věku od 15 do 18 let zvedl celý les rukou. A jen pár zvednutých paží ubylo, když padla otázka, zda si mladí lidé potykali s ostřejším pitím i za přítomnosti rodičů – třeba na rodinných oslavách nebo domácích grilovačkách.

„Když si dáte pivo, přijde to všem normální. Ale nabídli vám někdy doma jointa marihuany?" obrátila se k posluchačům vedoucí preventistů Zuzana Pidrmanová s otázkou, po níž zůstaly všechny ruce v klíně. Podle očekávání. „A je to stejná kategorie; alkohol má dokonce daleko horší účinky," upozornila policistka na nepřijatelnou míru společenské tolerance „legální drogy".

Akce Alkohol

Tenhle stav by měla pomoci změnit i rozsáhlá bezpečnostní opatření s výmluvným názvem Alkohol, jejíž konání Pidrmanová také připomněla. Ne náhodou.

Akce, na níž s policisty spolupracují i inspektoři české obchodní inspekce, živnostenské úřady, celníci, hygienici či třeba hasiči, ale především je zaměřena na nalévání alkoholu mladistvým pod 18 let, sice odstartovala již v říjnu, intenzivní kontroly v restauracích, barech, klubech či diskotékách jsou však stále aktuální: velitel opatření, ředitel pořádkové policie Martin Hrinko, veřejně ohlásil jeho trvání až do prosince.

„Nemusíte zkusit všechno," citovala Pidrmanová posluchačům poučku, kterou si sama kdysi zapamatovala ve škole – a postupem doby se stále víc a přesvědčuje, o jak hlubokou pravdu se jedná.

„A když už se k droze dostanete – tomu setkání se vyhne málokdo – přemýšlejte, jaké následky a důsledky to může mít pro váš další život," upozornila její kolegyně Petra Literová, že i když člověkem lomcuje zvědavost a poučování starších mu může připadat k smíchu, je na místě zachovat si kontrolu nad svým jednáním – a domýšlet vše až k možným koncům. „Uvědomte si, co vám droga může dát – a co vzít," doporučila Literová.

Čtěte také: Předem ohlášená akce Alkohol odhalila stovky mladých pijanů