Podle pražského městského soudu, který v případu rozhodoval v prvním stupni, bombu mladíci nastražili v souvislosti s konkurenčním bojem mezi dopravci. Ponomarevův otec totiž na trase provozuje pravidelnou linku.

V cestě pokračovalo 34 pasažérů 

Případ se stal v květnu 2015. Ševčík si podle instrukcí druhého obžalovaného koupil na autobusovém nádraží Florenc pod falešným jménem jízdenku do Varny na spoj, který vypravovala firma konkurující Rusovu otci. Před odjezdem autobusu umístil do zavazadlového prostoru sportovní tašku s vyrobenou bombou, nastoupil a nechal se odvézt do Brna, kde odešel a nechal autobus odjet.
V cestě pokračovalo 34 pasažérů a dva řidiči. Chemikálie však uvnitř autobusu začaly zapáchat natolik, že si toho cestující všimli a řidič na dálničním odpočívadle v Maďarsku bombu odhalil. Systém zlikvidovali přivolaní pyrotechnici.

Mladíci vinu odmítají 

Bomba byla podle vyšetřovatelů funkční, nevybuchla jen shodou náhod. Pachatelé špatně odhadli přísun kyslíku v zavazadlovém prostoru a směs díky tomu jen krátce zahořela a zhasla.
Mladíci vinu odmítají. Hájili se tím, že systém sestrojili na zakázku a chtěli ho převést do Bulharska muži, s kterým se na tom dohodli. Ševčík dnes soudu řekl, že nechtěl zapálit autobus s cestujícími uvnitř.

Hrozilo jim osm až patnáct let 

"Celá ta situace mě mrzí, jak jsem slyšel ty svědky, tak mi vůbec nebylo dobře," řekl. Dodal však, že se vinen necítí. Ponomarev v odvolání žádal aby se případ vrátil k Městskému soudu v Praze.
Obžalovaným za pokus o úmyslné obecné ohrožení hrozilo osm až 15 let vězení. Ševčíkovi soud vyměřil trest dva roky pod touto hranicí, Ponomareva potrestal při spodní hranici.