„V souvislosti s činností Berdychova gangu mu Krajský soud v Praze již dříve vyměřil odnětí svobody v trvání deseti let,“ vysvětlila soudkyně, že od potrestání upouští kvůli tomu, že uložený trest je již dostatečný. Mimo to si má Tomáš P. odsedět jeden rok za brutální napadení posádky pražské záchranky v roce 2003 – a aktuálně čelí i dalšímu trestnímu stíhání.

Do finále spěje vyšetřování takzvané loupeže století, do níž se měl podle sděleného obvinění zapojit. Jedná se o šokující čin z roku 2002. Tehdy v září lupiči přepadli v Praze 6 auto bezpečnostní agentury a odnesli si 154,2 milionu korun.

Zapojením Tomáše P. do řádění berdychovců se v minulosti zabýval středočeský krajský soud. Desetiletý trest zmiňovaný soudkyní Hrnčířovou vyměřil za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody. Nyní Městský soud v Praze probíral účast obžalovaného v dalších dvou zločinech gangu – jednalo se o únosy a oloupení podnikatelů. K podílu na obou činech spojených i s psychickým a fyzickým trýzněním, spáchaných gangstery v roce 2000, se Tomáš P. přiznal; zapojením do skutků, za něž již byli odsouzeni další berdychovci, se dopustil loupeže a zbavení osobní svobody.

Advokát: Tomáš P. byl spíše tipař než lupič

close zoom_in „Já jsem spokojen,“ komentoval odsuzující verdikt bez vynesení trestu obhájce Jaroslav Ortman, jehož klient sedí ve vězeňské cele a v jednací síni nebyl přítomen. „Je nutné připomenout, že v těchto případech byl Tomáš P. spíše tipař než lupič; míra jeho odpovědnosti je nižší než u ostatních,“ připomněl advokát, že hlavní díl viny v projednávaných kauzách spočívá na bedrech spolupachatelů.

Za pravdu mu v tomto směru dává i obžaloba. Podle ní dal Tomáš P. tip k říjnovému únosu podnikatele z Prahy 4, což poté provedly další osoby zapojené do činnosti takzvané­ ho Berdychova gangu. Svou oběť odvezly na chatu za Prahou, kde ji zločinci několik dnů drželi spoutanou, navíc
s páskou na očích a kuklou na hlavě. Pod pohrůžkami násilím nakonec dosáhli svého: podnikatel vypsal šeky, odevzdal klíče od bytu i kanceláře, zločinci mu sebrali i dvě auta. Celková škoda byla vyčíslena na 1,3 milionu korun.

Aktivněji se pak Tomáš P. zapojil do prosincové akce, která začala na území Prahy 9. Pomohl vydlabat mříž na domě vyhlédnutého podnikatele, načež komplicové vnikli dovnitř a počíhali si na oběť v garáži. Pak následoval osvědčený scénář: zadržování v rekreačním objektu poblíž Prahy – šlo ale o jinou chatu. Na hlídání se tam měl podílet i Tomáš P. Výsledkem se stala škoda 1,6 milionu, když si pachatelé kořist doslova vymlátili. Aby získali přístup k penězům, jeden z násilníků tloukl podnikatele gumovou palicí do prstů nohou, které mu rozdrtil.

O únosu opakovaně

Okolnosti únosu podnikatele, který vyvrcholil zraněním nohy, se před pražským městským soudem přetřásaly také poměrně nedávno. Bylo to v souvislosti s projednáváním činů dalšího bertdychovce, Norberta Köhlera, který jako uprchlý dostal minulé pondělí nepravomocně 10 roků vězení.

Podle soudu se zapojil celkem do sedmi loupežných útoků v letech 2000 a 2001; ponejvíce šlo o činy, kdy se některý z členů gangu vydával za policistu. Köhler ale verdikt nevyslechl; podle všeho se zdržuje na neznámém místě v zahraničí. Česká justice ho převzala z vězení ve Španělsku, kde dostal sedmiletý trest za padělání platebních karet a tamější orgány ho vydaly do naší země kvůli stíhání v kauze dovozu kokainu z Ekvádoru.

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu ČR byl však propuštěn z vazby – a následně zmizel.

Čtěte také: Půta přiznal účast na dalších skutcích gangu